Oczy Brigitte Bardot

08-12-2008

Remigiusz Grzela
Oczy Brigitte Bardot

Sztuka napisana specjalnie na Jubileusz 80-lecia Barbary Krafftówny,
objęta Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Bogdana Zdrojewskiego.

Premiera 5 grudnia 2008

obsada: Barbara Krafftówna, Marian Kociniak
reżyseria: Maciej Kowalewski
scenografia: Piotr Rybkowski
muzyka: Bartosz Dziedzic
kostiumy: Katarzyna Lewińska
reżyseria świateł: Piotr Rybkowski, Andrzej Król
charakteryzacja, asystent kostiumologa: Ewa Kowalewska
asystentki reżysera: Olga Chajdas, Karolina Sofulak
animacje: Łukasz Traczyk
zdjęcia filmowe: Marcin Peresada
dźwięk w filmach: Grzegorz Różycki, Bartosz Dziedzic
montaż: Łukasz Traczyk, Maciej Kowalewski
montaż materiałów archiwalnych: Krzysztof Kalisiak, Olga Chajdas
suflerka: Maria Skowronek
fotosy: Robert Jaworski

Anastazja R. może mieć ok. 108 lat, jest emerytowaną nauczycielką muzyki, ma paniczny lęk wysokości i arystokratyczne maniery. Nigdy nie przestała marzyć. Wychowała dzieci, a potem wnuki, a teraz wyrusza w podróż życia. Organizuje casting na szofera. Ten, którego wybrała, coś ukrywa. Czy Anastazja jest w niebezpieczeństwie?
Anastazję i jej szofera dzieli prawie wszystko, a łączy — miłość do kina i starych filmów. I marzenia. Oboje decydują się je zrealizować. Czy dzięki temu staną się innymi ludźmi? Kim naprawdę jest Anastazja R.? 

Komedia napisana na zamówienie Barbary Krafftówny to druga komedia i drugi jubileusz we współpracy dramaturgicznej z Remigiuszem Grzelą. Sztuka została pomyślana jako mistrzowski koncert gry aktorskiej Barbary Krafftówny i Mariana Kociniaka. Zamawiając tekst aktorka zażyczyła sobie tylko jednego: „ma to być sztuka zabawna, która daje nadzieję, przekonuje, że nie należy przestawać marzyć, a wiek jest bez znaczenia, jeśli walczy się o zachowanie młodości w sobie”.

Barbara Krafftówna, jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, 5 grudnia skończy 80 lat. W 1946 roku była uczennicą krakowskiego studia dramatycznego Iwona Galla, w tym samym roku zadebiutowała i rozpoczęła karierę w gdańskim Teatrze Wybrzeże, w którym pracowała do 1949 roku. Występowała również w innych teatrach, m.in.:
• Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi w latach 1949-1950
• Teatr Dramatyczny we Wrocławiu w latach 1950-1953
• Teatr Dramatyczny w Warszawie w latach 1957-1964 oraz 1981-1982
• Teatr Nowej Warszawy w Warszawie w latach 1953-1956
• Teatr Komedia w Warszawie w latach 1956-1957
• Teatr Narodowy w Warszawie w latach 1964-1969
• Teatr Syrena w Warszawie w 1969 roku
• Teatr Współczesny w Warszawie w latach 1981-1982
Od 1982 roku do 1998 roku przebywała w USA. Występowała u Jana Pietrzaka w kabarecie Pod Egidą oraz w Kabarecie Starszych Panów. Po programach Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory widzowie przyznali jej Złotą i Srebrną Maskę za umiejętności aktorskie oraz wokalne. W 2006 roku, z okazji Jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej, Barbara Krafftówna zagrała napisany specjalnie dla niej monodram Remigiusza Grzeli „Błękitny diabeł”, o ostatnich latach życia Marleny Dietrich, który wyreżyserował wspólnie z aktorką Józef Opalski. Prapremiera odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni 24 października 2006 r., a premiera w Teatrze Narodowym w Warszawie 20 listopada 2006 r.
Barbara Krafftówna została odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Remigiusz Grzela (1977), prozaik, poeta i dramaturg, autor i współautor książek: Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury (2000), Nauka a polityka. Dziwne losy filozofii prawa w Polsce (2001),Chełmska 21 (2001), Bagaże Franza K., czyli podróż, której nigdy nie było (2004, literatura faktu), Psychotest, czyli antologia dramatów na temat HIV/AIDS (2005), Bądź moim Bogiem (2007, powieść) oraz tomików wierszy Świat banalny (1998) i Drzewa wierzą naprawdę (2001; ze wstępem ks.J. Twardowskiego).
Jest autorem dramatów: Na gałęzi, Biografia, Uwaga - złe psy!, Naznaczeni, SM, Błękitny diabeł, Bigamista, First Lady, Oczy Brigitte Bardot.


powrót