Odszedł Michał Kulenty - „poeta saksofonu”

04-01-2017

Michał Kulenty. autor zdjęcia: Danuta Matloch
fot.: Danuta Matloch

„Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość, że po długiej chorobie odszedł Michał Kulenty, wybitny artysta i kompozytor, poeta saksofonu” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Uroczystości pogrzebowe zmarłego 3 stycznia br. Michała Kulentego odbędą się 9 stycznia br. na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Msza św. zostanie odprawiona o godzinie 10:15 w Kościele Św. Jozafata (ul. Powązkowska 90).

 

Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość, że po długiej chorobie odszedł Michał Kulenty,

wybitny artysta i kompozytor, poeta saksofonu, wielbiciel dobra, piękna i prawdy,

oddany Bogu, Ojczyźnie i jej sprawom,

odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Rodzinie i Bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia.

 

Prof. dr hab. Piotr Gliński

Wicepremier

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Michał Kulenty był kompozytorem, instrumentalistą i pedagogiem. Urodził się w 1956r. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a pięć lat później klasykę saksofonu na Akademii Muzycznej w Warszawie. Współpracował m.in. z orkiestrami symfonicznymi (np. Filharmonii Narodowej) i formacjami jazzowymi. Koncertował także jako solista. Tworzył muzykę teatralną i filmową.

Pracował także w Biurze Programowym Polskiego Radia. Był doradcą muzycznym i twórcą radiowym, w tym autorem muzyki ilustracyjnej wielu stacji radiowych.

Grał głównie na saksofonach, a także na fortepianie, klarnecie, fletach, oboju oraz na licznych instrumentach ludowych. Jego muzyka była inspirowana polskim folklorem, a także religią - świadczą o tym choćby tytuły niektórych kompozycji: "Przypowieść", "Krzyż na rozstaju".

Napisał muzykę do "Ballady o Świątyni Opatrzności Bożej". Był także autorem jazzowego spektaklu "Więcej nieba" (2003).

Wraz z trzema zaprzyjaźnionymi muzykami (Wojciech Niedziela – fortepian, Jacek Niedziela – bas, Wojciech Kowalewski – perkusja) Kulenty stworzył zespół Michał Kulenty Quartet. Zespół nagrał dwie płyty: „Polska” (1995) i "Głos na rozstaju" (1996).

Z pianistą Marcinem Maseckim Kulenty nagrał płytę "Przesłanie". Z Włodkiem Pawlikiem skomponował muzykę do filmu "Ptaki", a wibrafonistą Jerzym Milianem płytę „Silesian Sketches".

W listopadzie zeszłego roku ukazała się jego płyta "Dusza w uszach", zrealizowana i wydana przez Krzysztofa Herdzina.

W marcu 2016 r. został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. "To postać szalenie ciekawa. Saksofonista, ale jednocześnie pedagog, osoba bardzo lubiana i ceniona. Osoba osobna - taki człowiek, który nie godził się na funkcjonowanie w mainstreamie muzyki rozrywkowej, w show biznesie, niezależny twórca, bardzo szanowany w środowisku, bardzo wybitny" - mówił wtedy minister kultury prof. Piotr Gliński.

/źródło: MKIDN, PAP/powrót