Opóźnienie

26-04-2011

W najnowszym filmie duetu Karska & Went zatytułowanym "Opóźnienie" niemal cały kadr wypełnia obraz podziemnego przejścia dworcowego z bujającą się lampą. Powolne tempo narracji, niemal zawieszonej w czasie, i medytacyjny rytm filmu rozgrywającego się w zatrzymanym kadrze budują niepowtarzalny nastrój tej pracy.

Alicja Karska i Aleksandra Went pracują razem od czasu studiów na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Są autorkami fotografii, instalacji, filmów i projektów prezentowanych w przestrzeni publicznej. Ich realizacje często powstają niemal "z niczego" i dotyczą pomijanych obszarów rzeczywistości. We wcześniejszych pracach podejmowały psychologiczne aspekty doświadczania przestrzeni i architektury. Tematem ich prac często były miejsca opuszczone i "wycofane z obiegu".

Artystki zajęły się także niszowym obszarem miejskiej wizualności zanikającej na tle rozpasanej medialnie i technologicznie reklamy. Stworzyły kolekcję zdjęć pokazujących witryny fryzjerskie fotografowane w różnych miastach świata. Wybór 200 zdjęć z tej kolekcji opublikowany został w ich autorskiej książce "Panie i Panowie". Poszczególne zdjęcia można układać w zestawy łączące się wbrew geografii ich pochodzenia. Witryny fryzjerskie z Gdańska, Tczewa czy Kielc nie różnią się od tych, które autorki sfotografowały na ulicach Luksemburga, Brukseli, Amsterdamu, Tel Awiwu.

Pokazowi filmu "Opóźnienie" w Fundacji Profile towarzyszy prezentacja i promocja książki "Panie i Panowie".

Otwarcie: 21 kwietnia 2011, godz. 19;00.
Wystawa czynna do 31 maja 2011.

Fundacja Profilepowrót