Orły 2011- nominacje ogłoszone

07-02-2011

Nagrodzony w Wenecji ”Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego, zwycięzca zeszłorocznego festiwalu w Gdyni „Różyczka” Jana Kidawy Błońskiego oraz polski kandydat do Oscara „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha. Te tytuły powalczą o Orła 2011 w kategorii najlepszy polski film roku. Nominacje do 13 edycji nagród Polskiej Akademii Filmowej ogłoszono dziś w Warszawie. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrody przyznane zostaną w 16 kategoriach. M.in. szansę na statuetkę za najlepszą główną rolę kobiecą mają Urszula Grabowska („Joanna”), Magdalena Boczarska ("Różyczka") i Olga Frycz („Wszystko co kocham"). W kategorii najlepsza główna rola męska nominowano Vincenta Gallo ("Essential Killing"), Roberta Więckiewicza ("Różyczka") i Mateusza Kościukiewicza ("Wszystko co kocham").

Do tegorocznych Orłów kandydowały 32 polskie filmy (oraz ich twórcy), które od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach. Ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2011 odbędzie się 7 marca. Wcześniej, 2 marca, poznamy nazwisko laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. Szczegóły na stronie www.pnf.pl
 powrót