Orły 2011 rozdane. Po raz 13. wręczono Polskie Nagrody Filmowe. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

08-03-2011

Triumfatorem gali był „ Essential Killing” który uznano za najlepszy film roku. Zdobył także nagrody za reżyserię Jerzego Skolimowskiego, muzykę Pawła Mykietyna oraz montaż Reka Lemhenyi i Macieja Pawlińskiego.

4 Orły trafiły do twórców „Wenecji”- Artura Reinharta za zdjęcia, Joanny Machy za scenografię, Małgorzaty Zacharskiej za kostiumy i Jacka Hameli za dźwięk.

W kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca statuetkę przyznano Urszuli Grabowskiej za jej kreację w "Joannie". Za drugoplanową rolę w tym filmie uhonorowano Stanisławę Celińskią. Nagrodę za najlepszą główną rolę męską odebrał Robert Więckiewicz za „Różyczkę”, a Adam Woronowicz za rolę drugoplanową w „Chrzcie”. Orła za scenariusz odebrał Jacek Borcuch za „Wszystko co kocham”, które dostało też Nagrodę Publiczności, natomiast grającego w tym filmie Mateusza Kościukiewicza uznano za odkrycie roku.

Najlepszym filmem europejskim został „ Autor widmo” w reżyserii Romana Polańskiego.

Nagrodę za Osiągnięcia Życia odebrał Tadeusz Chmielewski- reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca wielu popularnych komedii, m.in. „Ewa chce spać”, „Gdzie jest generał”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Wiosna panie sierżancie”, „Nie lubię poniedziałku”. Statuetkę wręczył laureatowi minister kultury Bogdan Zdrojewski, pod którego honorowym patronatem przebiegała tegoroczna edycja Polskich Nagród Filmowych.

Do tegorocznych Orłów kandydowały 32 polskie filmy (oraz ich twórcy), które od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach. Nominowanych i laureatów wyłaniali członkowie Polskiej Akademii Filmowej, na czele której stoi prezydent Agnieszka Holland.

Szczegóły na stronie www.pnf.plpowrót