Orły 2015 przyznane - "Bogowie" najlepszym filmem

03-03-2015

Ceremonia wręczenia nagród Orły 2015. fot. PNF Orły
Ceremonia wręczenia nagród Orły 2015. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Franciszek Pieczka oraz Barbara Krafftówna. fot. PNF Orły

Ceremonia wręczenia nagród Orły 2015. fot. PNF Orły
Ceremonia wręczenia nagród Orły 2015. Tomasz Kot. fot. PNF Orły

Ceremonia wręczenia nagród Orły 2015. fot. PNF Orły
Ceremonia wręczenia nagród Orły 2015. Ewa Błaszczyk oraz Maja Ostaszewska. fot. PNF Orły

Ceremonia wręczenia nagród Orły 2015. fot. PNF Orły
Ceremonia wręczenia nagród Orły 2015. fot. PNF Orły

 

"Bogowie" Łukasza Palkowskiego to produkcja uhonorowana Polską Nagrodą Filmową Orłem 2015 w kategorii najlepszy film. Palkowski odebrał statuetkę dla najlepszego reżysera.  Ceremonia wręczenia nagród, której gościem była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, odbyła się 2 marca br. w Teatrze Polskim w Warszawie.

O tegoroczną nagrodę dla najlepszego filmu dramat "Bogowie" - o zespole, który przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca - konkurował z "Jackiem Strongiem" Władysława Pasikowskiego i "Miastem 44" Jana Komasy. Palkowski odebrał za realizację "Bogów" nagrodę dla najlepszego reżysera. Polska Akademia Filmowa uznała ponadto, że "Bogowie" to film o najlepszym scenariuszu - Orła odebrał scenarzysta Krzysztof Rak. W kategorii zdjęcia także zwyciężyli "Bogowie"; statuetkę otrzymał operator Piotr Sobociński Jr. Tomasz Kot, który zagrał w "Bogach" Zbigniewa Religę, zdobył Orła 2015 w kategorii główna rola męska. Statuetkę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki odebrała Maja Ostaszewska, uhonorowana za rolę Hanny Kuklińskiej w "Jacku Strongu".

Laureatami Orłów dla najlepszych aktorów drugoplanowych zostali: Piotr Głowacki ("Bogowie") i Kinga Preis ("Pod Mocnym Aniołem"). Nagrodę w kategorii Odkrycie Roku otrzymała Zofia Wichłacz, doceniona za rolę "Biedronki" w opowiadającym o powstaniu warszawskim "Mieście 44".

Ekipie, która pracowała nad "Miastem 44", przyznano również Orły w kategoriach: najlepsza scenografia (Grzegorz Piątkowski i Marek Warszewski), kostiumy (Magdalena Rutkiewicz-Luterek i Dorota Roqueplo) oraz montaż (Michał Czarnecki).

W kategorii najlepszy dźwięk triumfował Bartosz Putkiewicz, doceniony za pracę nad zmontowanym z powstańczych kronik z 1944 roku filmem "Powstanie Warszawskie".

Na liście tegorocznych laureatów znalazł się Czesław Niemen, nagrodzony w kategorii najlepsza muzyka. Jego utwory usłyszeć można w zrealizowanym w 2014 roku dokumencie Krzysztofa Magowskiego "Sen o Warszawie".

Przyznany został także Orzeł 2015 w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny - triumfował w niej "Czas Honoru - Powstanie" (reż. Jan Hryniak).
Orłem 2015 w kategorii najlepszy film europejski Polska Akademia Filmowa postanowiła nagrodzić rosyjskiego "Lewiatana" w reż. Andrieja Zwiagincewa.
Polską Nagrodę Filmową Orła za Osiągnięcia Życia odebrał podczas gali aktor Franciszek Pieczka, odtwórca ról w filmach "Żywot Mateusza", "Austeria", niezapomniany Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies".

Polskie Nagrody Filmowe Orły to doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, odpowiednika francuskich Cezarów, czeskich Lwów czy hiszpańskich Goi. Są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 r.

Tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej.powrót