Otwarcie Muzeum Czartoryskich w grudniu 2019 r.

21-01-2019

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

- W grudniu tego roku będziemy mogli przedstawić Państwu coś wyjątkowego, coś, co jest połączeniem przeszłości i przyszłości - powiedział minister kultury Piotr Gliński podczas briefingu prasowego dotyczącego postępu prac w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Wicepremier przypomniał, że całość inwestycji wynosi 51 mln zł, a prace prowadzone są przez wybitnych profesjonalistów z Muzeum Narodowego w Krakowie.

„Ostatni etap prac”

- My, zakupując kolekcję Czartoryskich wraz z przyległościami, obiecaliśmy jak najszybsze otwarcie muzeum w Pałacu Czartoryskich, i to się sprawdza. W grudniu tego roku będziemy mogli przedstawić Państwu coś wyjątkowego, coś, co jest połączeniem przeszłości i przyszłości - ta najcenniejsza polska kolekcja będzie w godny sposób prezentowana – powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się w Klasztorku Muzeum Książąt Czartoryskich.

Minister kultury przypomniał, że całość inwestycji wynosi 51 mln zł, a o jej powodzeniu decyduje "praca wybitnych specjalistów z Muzeum Narodowego w Krakowie". Podkreślił również, że obecnie rozpoczyna się "ostatni etap tych prac, przygotowań do otwarcia Muzeum".

- Mamy także na myśli następne etapy - po otwarciu Pałacu będziemy także myśleli, żeby klasztorek i Arsenał też przybrały odpowiednią formę i były odpowiednio wyremontowane – powiedział prof. Gliński.

Otwarcie Muzeum za mniej niż 365 dni

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej zwrócił uwagę, że "największa i ukryta praca trwa w pracowniach konserwatorskich".

- Ta systematyczność, którą sobie narzuciliśmy powoduje, że za mniej niż 365 dni otworzymy Muzeum Książąt Czartoryskich, w formie, która - myślę - będzie spełniała oczekiwania wszystkich; odwołującej się do przeszłości, ale z nowoczesnymi rozwiązaniami - podkreślał Betlej.

Jak zaznaczył, zakup kolekcji Czartoryskich "pozwolił na stworzenie jeszcze jednej ważnej rzeczy".

- Cała procedura budowlana nie ruszyłaby bez jednego elementu - bez scenariusza tejże wystawy, będący dziełem kustoszy zatrudnionych w Muzeum Narodowym w Krakowie, którzy przygotowywali się do tego momentu od wielu lat - wyjaśnił dyrektor.

Zakup cennej kolekcji Książąt Czartoryskich

Muzeum Czartoryskich - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie - zgodnie z planami MNK ma być otwarte po generalnym remoncie. W grudniu 2016 r. kolekcja Czartoryskich została zakupiona przez państwo za 100 mln euro, liczy ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków. Transakcja objęła również roszczenia Fundacji Książąt Czartoryskich wobec dóbr kultury, które zostały utracone podczas II wojny światowej (w tym do słynnego Portretu młodzieńca Rafaela Santi), albo zostały przejęte w wyniku powojennej nacjonalizacji, jak zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Sieniawie (wyceniony na ponad 22 mln zł). Ponadto zawarto również umowę przyrzeczenia przeniesienia własności nieruchomości będących siedzibą Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie.

Źródło: /MKiDN, PAP/

 powrót