Pamiętam. Katyń 1940

08-04-2010

Narodowe Centrum Kultury w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje akcję społeczno-edukacyjną Pamiętam Katyń 1940, upamiętniającą 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Celem akcji jest nie tylko przekazanie prawdy historycznej, ale także pobudzenie do refleksji nad kształtem współczesnego patriotyzmu. Patriotyzmu obywatelskiego, otwartego na przyszłość, który swoją siłę buduje na świadectwach przeszłości.
Symbolem kampanii jest replika guzika z polskiego munduru oficerskiego, odnalezionego w lesie katyńskim. Zainspirowani słowami Zbigniewa Herberta z wiersza Guziki wierzymy, że będzie on znakiem pamięci i identyfikacji z bohaterami Katynia.

Wybrane projekty realizowane w ramach akcji: Koncerty „Pamiętam. Katyń 1940”

Widowisko multimedialne przygotowane przez Studio Platige Image Tomasza Bagińskiego (nominowanego do Oscara za film „Katedra”) oraz muzyka w wykonaniu Łukasza L.U.C. Rostkowskiego (laureata Paszportu Polityki 2009) to nowatorska forma hołdu złożonego zamordowanym oficerom i ich rodzinom. Koncert tworzyć będą impresje związane z tematyką katyńską opartą na filmowych i dźwiękowych materiałach archiwalnych oraz specjalnie przygotowanych animacjach komputerowych.

Obrazom towarzyszyć będzie specjalnie skomponowana na tę okazję muzyka z wykorzystaniem fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, kontrabasu, gitary, klarnetu, trąbki, perkusji oraz wokalu żeńskiego, a także nowoczesne dźwięki elektroniczne z użyciem gramofonu.

Koncerty odbędą się 13 kwietnia w Warszawie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, 22 kwietnia w Łodzi w Filharmonii oraz 28 kwietnia w Katowicach.

Multimedialne wydawnictwo – Teka edukacyjna

Scenariusze lekcji historii, języka polskiego dla nauczycieli gimnazjum i liceum dotyczące zbrodni katyńskiej. Scenariuszom towarzyszy wybór fotografii oraz filmów oraz archiwalnych. Wydawnictwo współtworzone jest z Instytutem Pamięci Narodowej. Taka zostanie wydana w nakładzie 9.000 egzemplarzy i trafi do gimnazjów i liceów w całej Polsce.

„Epitafia Katyńskie”

Cykl krótkich (3 minutowych) filmów poświeconych ofiarom zbrodni katyńskiej. Przedstawione w nich będą pojedyncze życiorysy, ilustrowane fotografiami rodzinnymi oraz archiwalnymi materiałami filmowymi. „Epitafia Katyńskie” będą emitowane przez TVP oraz sieć kin studyjnych w Warszawie i Krakowie. Projekt przygotowywany jest  przez Media Kontakt.

Katyński Marsz Cieni

Inscenizowany przemarsz grup rekonstrukcyjnych w mundurach oficerów Wojska Polskiego ulicami Warszawy. Projekt koordynowany przez grupę rekonstrukcyjną „Radosław”. Pod Pomnikiem Pomordowanych na Wschodzie odbędzie się symboliczny apel pamięci.

Teatr Kamienica - Przedstawienie Katyńskie 

Scenariusz spektaklu oparty jest na materiale poetyckim, dotyczącym tematyki katyńskiej, połączony w ciekawy sposób poprzez takie formy jak kolaż. Spektakl przygotowany przez fundację Wspierania Inicjatyw Twórczych ATUT.

IV Marsz Pamięci młodzieży polskiej i rosyjskiej: Stacja Gniazdowo – Las Katyński

Projekt Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS. Jest realizowany przez młodzież szkolną z Wielkopolski, która we współpracy z uczniami rosyjskimi po raz czwarty odwiedzi groby polskich oficerów pochowanych w Katyniu.

„Katyń. Technologia zbrodni” – film dokumentalny

Film w reżyserii Andrzeja Czarneckiego (P&C FILM ) ma pokazać punkt widzenia sprawy katyńskiej ze strony Rosjan. Materiały archiwalne zostaną zestawione ze współczesną oceną zbrodni katyńskiej przez obywateli rosyjskich.

Dodatkowo w ramach kampanii organizowany jest szereg działań promocyjnych w postaci emisji w telewizji ogólnopolskiej spotu telewizyjnego, opartego na animacjach koncertowych. Ponadto w rozgłośniach radiowych zostanie wyemitowany klip promujący obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W pierwszej połowie kwietnia w 8 największych miastach Polski pojawią się billboardy promujące kampanię społeczno-edukacyjną „Pamiętam. Katyń 1940”. Na terenie kraju pojawi się 350 billboardów.powrót