Pierwszy koncert nowego Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej - Jacka Kaspszyka

01-09-2013

W niedzielę 1 września maestro Jacek Kaspszyk objął funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej. Tego samego dnia poprowadził wykonanie Requiem Giuseppe Verdiego z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii. Koncert, w 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej, stanowił jednocześnie finał 9. festiwalu „Chopin i jego Europa".

Jacek Kaspszyk (fot. Juliusz Multarzyński)
Jacek Kaspszyk (fot. Juliusz Multarzyński)

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej odnosi wielkie sukcesy międzynarodowe. Siedem nagranych przez nią płyt uzyskało nominację do nagrody Grammy, a album z nagraniami utworów Krzysztofa Pendereckiego zdobył w tym roku statuetkę Grammy. Instrumentaliści i chórzyści Filharmonii Narodowej odbyli ponad 120 tournee na pięciu kontynentach w najsłynniejszych ośrodkach muzycznych świata jak Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Berliner Philharmonie, Royal Festival Hall, Suntory Hall, La Scala, La Fenice, Musikverein.

Odchodzący ze stanowiska dyrektora prof. Antoni Wit, kierował Filharmonią od 2002 r. Ostatni występ Wita jako szefa placówki odbył się 23 sierpnia w Londynie. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod jego batutą zaprezentowała się na jednym z najsłynniejszych festiwali muzycznych świata BBC Proms w Londynie. Był to pierwszy występ warszawskich filharmoników na tej imprezie.

Jacek Kaspszyk ukończył dyrygenturę, teorię muzyki i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (1975 r.). W tym samym roku zadebiutował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej premierą Don Giovanniego Mozarta. W 1978 roku został pierwszym dyrygentem, a dwa lata później dyrektorem muzycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji (obecnie NOSPR) w Katowicach, z którą odbył wiele europejskich tournée. W 1982 roku zamieszkał w Londynie, gdzie zadebiutował w Royal Festival Hall z Philharmonia Orchestra. Następnie, jako główny dyrygent, współpracował z Chamber Orchestra of Europe i Capital Radio's Wren Orchestra. W 1998 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego i muzycznego, w 2002 roku również naczelnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Od 2006 roku był dyrektorem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, a w latach 2009 - 2012 był dyrektorem muzycznym NOSPR w Katowicach.

 powrót