Polska na 42. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

25-06-2018

42. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. zdjęcie z archiwum MKiDNfot.: archiwum MKiDN

42. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. zdjęcie z archiwum MKiDNfot.: archiwum MKiDN

42. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. zdjęcie z archiwum MKiDNfot.: archiwum MKiDN

 
W Manama – stolicy Bahrajnu - rozpoczęła się 42. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas 10-dniowych obrad przedstawiciele 21 państw członkowskich podejmą kluczowe decyzje dotyczące najważniejszych na świecie dóbr kultury i przyrody. Podczas sesji odbędzie się też dyskusja nad Rekomendacją Warszawską ws. odbudowy i rekonstrukcji. Dokument ten jest efektem konferencji „The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction” zorganizowanej przez MKiDN na początku maja. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa potrwa do 4 lipca. 
 
W pierwszym dniu obrad polska delegacja wielokrotnie odebrała wyrazy uznania za profesjonalną organizację i znakomitą atmosferę ubiegłorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Uczestnicy sesji docenili również – zorganizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski - Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa, które odbywa się w Manamie. Spotkanie służy wymianie doświadczeń dotyczących zarządzania i ochrony najcenniejszych zabytków światowego dziedzictwa. Równolegle odbywa się też inne wydarzenie - Forum Młodych Profesjonalistów, którego tematem jest „Ochrona dziedzictwa w nieustannie zmieniającym się świecie”.
 
Na 42. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Polska reprezentowana jest przez przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W sesji biorą udział delegacje rządowe z blisko 170 Państw-Stron Konwencji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Podczas obrad rozpatrywane będą wnioski dotyczące wpisania nowych miejsc na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zostanie również przeanalizowany stan zachowania zabytków już znajdujących się na tej liście.  

Po 4-letniej kadencji i organizacji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, Polska zakończyła swoje członkostwo w komitecie, pełniąc przez ostatni rok funkcję przewodniczącego.powrót