Polsko- francuska umowa o koprodukcji filmowej podpisana

06-03-2012

Spotkanie z Ministrem Kultury i Środków Przekazu Republiki Francuskiej Frédérikiem Mitterrandem oraz podpisanie międzyrządowej umowy o koprodukcji filmowej były głównym punktem roboczej wizyty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w Paryżu. Odbyła się ona 5 marca br. (poniedziałek).

podpisanie umowy o współpracy w kinematografii. Na zdjęciu od lewej Ambasador RP we Francji,
 Tomasz Orłowski,
 Minister Frédéric Mitterrand,
 Minister Bogdan Zdrojewski. © Marta Kohler
Podpisanie umowy o współpracy w kinematografii. Na zdjęciu od lewej Ambasador RP we Francji, Tomasz Orłowski, Minister Frédéric Mitterrand, Minister Bogdan Zdrojewski. © Marta Kohler

Wprowadzenie w życie nowej umowy ma na celu ożywienie polsko-francuskiej współpracy filmowej. Pozwoli także na wprowadzenie w  życie nowych, bardziej adekwatnych do obecnej rzeczywistości, regulacji. Dokument zastąpił umowę o współpracy w dziedzinie kinematografii sporządzoną w 1970 r.

„Jeżeli chodzi o stronę francuską, mamy uruchomiony określony fundusz na współpracę zarówno w zakresie filmy fabularnego, dokumentu, jak i produkcji telewizyjnej”- powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Minister zwrócił uwagę na niezwykłe okoliczności podpisania tej umowy. „Podpisujemy ją w szczególnym momencie. Francuski film "Artysta" odniósł ogromny sukces, a film Agnieszki Holland został nominowany do Oscara. Można więc powiedzieć, że podpisujemy tę umowę w szczęśliwym momencie, życząc sobie następnych sukcesów w Los Angeles, w Cannes, w Berlinie czy w Moskwie”.  Jak zaznaczył, dokument wypełnienia lukę, jaka powstała w tej materii w Polsce po 1970 roku. „Jeszcze nie tak dawno nie mieliśmy takich umów, bazowaliśmy na przepisach niezwykle odległych w czasie, bardzo anachronicznych, niedających nam żadnych instrumentów, ani pewnej wolności prawnej w realizacji przedsięwzięć w tym zakresie”. 

Szef resortu kultury odwiedził również Instytut Literacki „Kultura” w Maisons-Laffitte pod Paryżem. MKiDN  w całości finansuje -  realizowany przez Bibliotekę Narodową oraz Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych -  program zabezpieczania zbiorów archiwalnych i bibliotecznych przechowywanych w  Instytucie.

Przeznaczyliśmy na realizację różnych zadań – zarówno remontowych, digitalizacyjnych oraz zasobów bibliotecznych i  archiwów - ponad pół miliona zlotych. Efekty są naprawdę imponujące. Wydaje się, że w ciągu 2-3 lat jesteśmy w stanie zakończyć projekt ratowania  całego zasobu Maisons-Laffitte ”- podkreślił minister Bogdan Zdrojewski.

Na pobliskim cmentarzu w Mesnil-le-Roi szef resortu kultury złożył kwiaty na grobach założycieli i współpracowników legendarnej „Kultury” – Jerzego i Henryka Giedroyciów, Zofii i Zygmunta Hertzów oraz Marii i Józefa Czapskich.

W trakcie spotkania w Ambasadzie RP Minister Zdrojewski odznaczył medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis 3 osoby: tłumaczy i działaczy kulturalnych - Krzysztofa Jeżewskiego i Christophe’a Potockiego oraz działaczkę na rzecz utrwalania polskiego dziedzictwa narodowego poza granicami kraju - Adelaidę Romer-Wysocką.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/powrót