Pożegnano Danutę Szaflarską. „Jest dla nas ikoną i symbolem tego, co piękne i ważne”

28-02-2017

Na zdjęciu: Minister Piotr Gliński dokonuje wpisu do księgi kondolencyjnejfot.MKiDN

Na zdjęciu: Minister Piotr Gliński dokonuje wpisu do księgi kondolencyjnejfot.MKiDN

Na zdjęciu: Minister Piotr Gliński dokonuje wpisu do księgi kondolencyjnejfot.MKiDN

 

Mszą święta, odprawioną w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w obecności rodziny, przedstawicieli władz państwowych oraz środowisk artystycznych pożegnano 28 lutego br. Danutę Szaflarską. W uroczystościach uczestniczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka, która odczytała list ministra kultury prof. Piotra Glińskiego. Wicepremier, który w tym czasie brał udział w posiedzeniu rządu, wcześniej wpisał się do księgi kondolencyjnej poświęconej pamięci artystki.

W liście, odczytanym przez podsekretarz stanu w resorcie kultury Wandę Zwinogrodzką, wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że Szaflarska, „była obecna na wielkiej scenie kultury polskiej przez blisko 8 dekad”.

Będzie nam brakowało jej naturalnego wdzięku oraz wewnętrznej mądrości, płynącej z bogactwa życiowych i artystycznych doświadczeń. Za ich sprawą Danuta Szaflarska stała się niekwestionowanym autorytetem dla rzeszy aktorów i reżyserów”.

W swoim liście Gliński przypomniał także, że aktorka uczestniczyła w konspiracji oraz walczyła w powstaniu warszawskim, a po wojnie „stała się ulubienicą publiczności i pierwszą gwiazdą kinematografii polskiej”, zanim poświęciła się pracy na scenie teatralnej. Przypomniał także słowa, wypowiedziane o Szaflarskiej przez Erwina Axera, jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, który powiedział, że „każda jej rola błyszczy jak kryształ (…) Ona jest tym kamertonem, który pozwala ocenić czystość gry całej orkiestry”. „Te słowa wybitnego reżysera pozwalają odczuć bezmiar straty, którą ponieśliśmy” – zaznaczył.

Jestem przekonany, że mistrzowskie role, jak również pełna kultury, szlachetnej pokory oraz delikatnej ironii postawy życiowej pani Danuty Szaflarskiej będą nadal przyświecały kolejnym pokoleniom twórców. Dla nas, widzów, pozostanie zaś wzorem pięknego wykorzystania otrzymanego czasu i talentu dla dobra sztuki, kraju oraz rodzimej kultury” – podkreślił prof. Gliński.

Aktorka spoczęła w Alei Zasłużonych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

Gwiazda filmu i teatru

Danuta Szaflarska była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywana też pierwszą amantką powojennej kinematografii. W powstaniu warszawskim była łączniczką AK. Aktorka znana z filmów "Zakazane piosenki, "Skarb" czy "Pora umierać" zmarła w 19 lutego w wieku 102 lat.

Po wojnie, przez rok, występowała w Starym Teatrze w Krakowie (1945-46), a następnie w Łodzi - w Teatrze Kameralnym. W 1949 r., po likwidacji Kameralnego, przeniosła się do Warszawy. Do 1957 r. występowała w Teatrze Współczesnym, potem w Narodowym (1954-66). Od 1966, do emerytury w roku 1985, pracowała w Teatrze Dramatycznym. Potem, gościnnie, występowała na scenach niemal wszystkich warszawskich teatrów - od 2010 r. była członkiem zespołu aktorskiego TR Warszawa.

Sławę zdobyła dzięki rolom w popularnych filmach, m.in. "Zakazanych piosenkach", czy "Skarbie". Wystąpiła także m.in. w takich produkcjach jak "Korczak", "Dolina Issy", "Ludzie z pociągu" i "Pożegnanie z Marią".

/źródło: MKiDN, PAP/powrót