Poznań: obchody 60. rocznicy Czerwca‘56

28-06-2016

Na zdjęciu:  autor zdjęcia: Jakub Kaczmarczyk/PAPFot. Jakub Kaczmarczyk/PAP

Na zdjęciu:  autor zdjęcia: Jakub Kaczmarczyk/PAPFot. Jakub Kaczmarczyk/PAP

Na zdjęciu:  autor zdjęcia: Jakub Kaczmarczyk/PAPFot. Jakub Kaczmarczyk/PAP

 

60 lat temu robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina (ZISPO), podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach, według IPN, zginęło co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. W uroczystościach rocznicowych 28 czerwca br. w Poznaniu uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

 

Obchody rozpoczęły się już rano od złożenia kwiatów pod tablicą przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Kwiaty składane były również pod tablicami na Politechnice Poznańskiej, przy dawnej zajezdni MPK i przy Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego.

Uroczystości zorganizowane zostały też przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim przy ul. Kochanowskiego. 60 lat temu uczestnicy robotniczego protestu przyszli na tę ulicę, pod gmach Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego. W kierunku WUBP rzucano kamieniami, z gmachu padły strzały; do szpitala trafili pierwsi ranni.

Jednym z elementów uroczystości pod pomnikiem przy ul. Kochanowskiego był apel pamięci, który odbył się z udziałem wojska. Podczas apelu przywołano m.in. ofiary śmiertelne Czerwca'56, najmłodszych poległych, uczestników wydarzeń z 1956 roku.

„I te strzały nie były już dane w powietrze…”

Wicepremier Gliński wziął też udział w odsłonięciu na ścianie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu tablicy upamiętniającej ofiary ubeckich kul w czerwcu 1956 roku.

Powstała z inicjatywy wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna tablica projektu Roberta Sobocińskiego przedstawia przeszytą kulami marynarkę i fragment mowy Stanisława Hejmowskiego, obrońcy robotników: „I te strzały nie były już dane w powietrze, ale do ludzi...”.

Prezydenci Polski i Węgier uczczą zryw robotników

Centralnym elementem obchodów 60. rocznicy Czerwca będą uroczystości na pl. Adama Mickiewicza, pod Poznańskimi Krzyżami upamiętniającymi zryw robotników. Wezmą w nich udział prezydenci Polski i Węgier - Andrzej Duda i Janos Ader.

Wcześniej w kościele dominikanów odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar Czerwca'56, z udziałem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i przewodniczącego KEP, metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.

Zwieńczeniem obchodów będzie wieczorne, multimedialne widowisko "Ksenofonia. Symfonia dla Innego", w reżyserii Jana Komasy.powrót