Premiera filmu "1920 Bitwa Warszawska”

26-09-2011

Uroczysta premiera filmu "1920 Bitwa Warszawska” w reż. Jerzego Hoffmana odbyła się 26. września br. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Gośćmi pokazu pierwszego w historii polskiego kina pełnometrażowego filmu fabularnego w technice 3D będą m.in. prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

„1920 Bitwa Warszawska” to wielki fresk historyczny o jednej z osiemnastu najważniejszych, zdaniem lorda Edgara D’Abernona, bitew w dziejach świata. Była jedyną od XVII wieku zwycięską bitwą stoczoną samodzielnie przez Polaków (13-25 sierpnia 1920 roku), która zadecydowała o losach wojny. Zahamowała pochód Armii Czerwonej na Europę i pozwoliła Polsce zachować na dziewiętnaście lat świeżo odzyskaną niepodległość. Superprodukcja Jerzego Hoffmana pokazuje tło historyczne tego krwawego konfliktu.

W filmie występują m.in. Natasza Urbańska, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Jerzy Bończak, Adam Ferency, Bogusław Linda, Ewa Wiśniewska, Michał Żebrowski i Łukasz Garlicki. Autorami scenariusza są Jarosław Sokół i Jerzy Hoffman, a zdjęć- Sławomir Idziak. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

Zdjęcia trwały od 29 czerwca do 30 września 2010 roku. Kręcono je między innymi na terenie twierdzy Modlin, w Warszawie (m.in. na Krakowskim Przedmieściu), Lublinie, Suchej koło Węgrowa, Piotrkowie Trybunalskim, Zamościu, Kazuniu czy Zielonce.

Budżet filmu wyniósł 27 milionów złotych ( dotacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej- 9 mln zł).

W kinach „1920 Bitwa Warszawska” pojawi się 30 września br.powrót