Program Kulturalny Polskiej Prezydencji - podsumowanie

29-12-2011

Konferencja prasowa podsumowująca Krajowy i Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 odbędzie się 2 stycznia 2012 r. (poniedziałek) o godz. 13.00 w warszawskim Kinie Kultura. Jej uczestnikami będą: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz dyrektorzy Instytutu Adama Mickiewicza - Paweł Potoroczyn i Narodowego Instytutu Audiowizualnego - Michał Merczyński.

Na Program Kulturalny Polskiej Prezydencji (1 lipca - 31 grudnia 2011 r.)  złożyło się 1000 projektów artystycznych w kraju (pod hasłem: „Art for Social Change” – „Kultura dla zmiany społecznej”) i 400 wydarzeń zagranicą ( hasło: „I, CULTURE”).

Realizowane były one w miastach goszczących spotkania wysokiego szczebla - Sopocie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Warszawie oraz dodatkowo w Lublinie, Białymstoku, Katowicach i Krasnogrudzie.  Jednym z najważniejszych punktów był Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu ( 8-11 września 2011 r.), który gościł 300 artystów, naukowców, filozofów i aktywistów. Wszystkie wydarzenia kongresowe obejrzało prawie 200 tys. osób.

Zagranicą program obejmował 10 stolic (Bruksela, Berlin, Londyn, Madryt, Paryż ,Mińsk, Kijów, Warszawa, Pekin, Tokio). Był to największy z dotychczas realizowanych  przez Instytut Adama Mickiewicza program promocji polskiej kultury. Do sztandarowych projektów należały: wystawy „Złote Czasy Rzeczypospolitej” w Pałacu Królewskim w Madrycie ( 95 tys. widzów)  i Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” w Martin-Gropius-Bau w Berlinie (50 tys. widzów), plenerowy spektakl Planeta Lem” (ponad 12 tys. widzów) oraz koncerty I, CULTURE Orchestra ( 7 tys. słuchaczy).

Materialną pamiątką po Prezydencji jest napisana specjalnie na EKK książka wybitnego filozofa i socjologa Prof. Zygmunta Baumana „ Kultura w płynnej nowoczesności” (również w angielskiej wersji językowej). Pozostaną także kompozycje, m.in.  III Symfonia Pawła Mykietyna na głos i orkiestrę, której prawykonanie  odbyło się 1 lipca 2011 w Filharmonii Narodowej Warszawie, podczas oficjalnej inauguracji KPKPP.powrót