PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚĆI. Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich

24-05-2011

Od 14 maja 2011 (VI Europejska Noc Muzeów) na wystawie „PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI. Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich” można oglądać ponad 60 nowych obiektów.

Warto przede wszystkim zobaczyć maskę pośmiertną Fryderyka Chopina, zmarłego 17 października 1849. Odlał ją jego przyjaciel rzeźbiarz Jean-Baptiste (wł. Auguste) Clésinger, mąż Solange Sand, córki słynnej pisarki George Sand. Będzie można również obejrzeć pamiątkę z uroczystości pogrzebowych Chopina – zasuszony bukiet kwiatów, przewiązany czarną wstążką i oprawiony za szkłem oraz portret pędzla Jana Matejki przedstawiający uczennicę i przyjaciółkę Chopina, Marcelinę Czartoryską, która czuwała nad artystą podczas ostatnich dni jego życia.

Pośród nowych obiektów nie zabrakło też pamiątek związanych ze słynnymi postaciami z historii Polski. Najistotniejsze z nich to sarkofagi, w których przechowywane są relikwie wydobyte na przełomie XVIII i XIX wieku z grobów królewskich przez historyka i kolekcjonera Tadeusza Czackiego. Można będzie podziwiać marmurowy sarkofag z kośćmi króla Bolesława Chrobrego i Władysława Hermana oraz dwa inne ze szczątkami hetmana Stefana Czarnieckiego i domniemanymi relikwiami Mikołaja Kopernika, które po latach okazały się należeć do biskupa Henryka Flaminga zmarłego w 1300.
W oddzielnej gablocie prezentowane są inne relikwie, włosy króla Zygmunta Starego, gwóźdź z trumny królowej Anny Jagiellonki czy pularesik, w którym przechowywany jest pukiel włosów Tadeusza Kościuszki.

Pamiątki te nie są jedyną nowością na ekspozycji. Dodatkowo wystawionych zostało ponad czterdzieści zabytków rzemiosła artystycznego. Wśród nich znalazły się przepiękne, bałkańskie wyroby złotnicze. Precyzyjnością wykonania zachwyca zwłaszcza krzyż, wyrzeźbiony w drewnie bukszpanowym, wyrób Grecki z 1579. Urodą wyróżniają się również dwa dzieła rzeźbione w kości słoniowej: pióro pastorału oraz plakieta z XI w. przedstawiająca scenę ukrzyżowania.

Oprócz precjozów związanych z kultem chrześcijańskim, można też zobaczyć bardzo ciekawe obiekty użytkowe, jak tarki do tabaki oprawione w kość słoniową, gałkę od laski z ukrytym w niej zegarkiem, tabakierę wydrążoną w kamieniu w kształcie głowy wołu, składaną łyżkę chowaną do etui czy sztućce, których trzonki wykonane są z korala. Eksponowane są też tłoki pieczętne z okresu panowania króla Stanisława Leszczyńskiego i Rządu Tymczasowego Obojga Galicji z 1809.

Wystawę w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Wały Chrobrego 3, można oglądać do końca grudnia 2012.powrót