Psychoholizm

07-04-2010

Psychoholizm - wystawa przygotowana z okazji 70. rocznicy śmierci Witkacego, prezentowała ponad sto portretów i autoportretów artysty z lat 1910-1938, wybranych pod kątem ich wyrazistości psychologicznej.

Ekspozycja w Centrum Sztuki WRO skupia się głównie na autoportretach, realizowanych często przez artystę i jego znajomych w formie działań przed obiektywem aparatu.

Witkacy potrafił bardzo precyzyjnie wykorzystywać potencjał fotografii. Jego zdjęcia nie mają charakteru dokumentalnego, ale są częścią kreacji i refleksji o relacjach międzyludzkich. Eksperymenty, jakich przy użyciu fotografii dokonywał na sobie i innych, są pionierskie pod względem artystycznym i psychologicznym.

Powiększone fotografie przygotowane są w formie wydruków wykonanych z oryginalnych szklanych negatywów i odbitek z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog/album, zawierający reprodukcje fotografii oraz zbiór tekstów autorstwa teoretyków literatury i sztuki, psychiatrów i psychologów.

W ramach cyklu Platforma Widokowa Centrum Sztuki WRO przygotowało serię spotkań i projekcji związanych z twórczością Witkacego.

Wernisaż: 13.04.2010, g. 18:00
Wystawa do 16.05.2010

Centrum Sztuki WRO, Widok 7, Wrocławpowrót