Region Świadomości Mauthausen-Gusen-St. Georgen- wizyta minister Gawin w Austrii

15-11-2016

Spotkanie z ministrem Heinrichem Feinerem oraz udział w uroczystej inauguracji związku gminnego "Region Świadomości Mauthausen-Gusen-St. Georgen” to główne punkty wizyty minister Magdaleny Gawin w Austrii 9 bm.

 

Rozmowy minister Gawin z Heinrichem Feinerem, szefem sekcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Austrii odpowiedzialnym za KZ Mauthausen-Gusen, dotyczyły zachowania pozostałości po niemieckim obozie koncentracyjnym Gusen, w którym w latach 1940-45 zginęło ponad 30 tys. przedstawicieli inteligencji polskiej.

Podczas uroczystej inauguracji związku gminnego "Region Świadomości Mauthausen-Gusen-St.Georgen” polska wiceminister kultury spotkała się z samorządowcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych i mieszkańcami Gminy Langenstein, w której leżą pozostałości KL Gusen. Minister rozmawiała z nimi o trudnej historii ich regionu oraz o bardzo ważnej społecznej inicjatywie, jaką podjęli.

Projekt „Region Świadomości Mauthausen – Gusen – St. Georgen” wychodzi naprzeciw pragnieniu obchodzenia się z historią obciążoną negatywnymi zdarzeniami, w sposób zorientowany na przyszłość. Twórcy projektu uważają, że stworzenie nowych form politycznego uczestnictwa i edukacji społeczno-politycznej, umożliwi mieszkańcom regionu świadome związanie się nim bez konieczności dystansowania się do negatywnych historycznych faktów. Koncepcja ma na celu zniesienie podziału pomiędzy przeszłością i przyszłością.

 

 powrót