Rok Polski w Izraelu

29-10-2008

Rok Polski w Izraelu, który trwa od wiosny 2008 do wiosny 2009 jest wspólną inicjatywą polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Program Roku powstał we współpracy z polskimi i izraelskimi partnerami. Jest efektem wizyt studyjnych ponad 100 kuratorów, managerów kultury, artystów i dziennikarzy, którzy w ciągu półtora roku przygotowań odwiedzili Polskę.

Oficjalnie Rok Polski w Izraelu rozpoczął się 9 kwietnia spektaklem "Madama Butterfly" w Israeli Opera w Tel Awiwie. Spektakl w reż. Mariusza Trelińskiego powstał w koprodukcji z Israeli Opera. Druga część inauguracji odbyła się 10 kwietnia, kiedy na fasadzie budynku Urzędu Miasta Tel Awiwu wyświetlony został pokaz multimedialny przygotowany przez Barta Kresę, z fragmentami filmów Zbigniewa Rybczyńskiego. Projekcja przygotowana przez Ambasadę Polską w Tel Awiwie uhonorowała 60. rocznicę powstania państwa Izrael.

Koordynatorem programu kulturalnego Roku jest Instytut Adama Mickiewicza, instytucja rządowa, której zadaniem jest promowanie polskiej kultury za granicą oraz inicjowanie międzynarodowej wymiany kulturalnej z Polską. Program współorganizowany jest przez Ambasadę Polską w Izraelu i Instytut Polski w Tel Awiwie.powrót