Rozpoczęły się 9. Warszawskie Targi Książki

17-05-2018

na zdjęciu wiceminister Magdalena Gawin na otwarciu 9. Warszawskich Targów Książki. autor zdjęcia Andrzej Lekfot.: Andrzej Lek

Blisko 800 wystawców z 32 krajów i ok. 1000 autorów z całego świata gości na 9. Warszawskich Targach Książki, które w czwartek 17 maja rozpoczęły się na Stadionie PGE Narodowym. W tym roku tematem przewodnim jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. - Po raz kolejny na Stadionie Narodowym bije serce polskiej książki – powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin, która wzięła udział w otwarciu targów. Wiceminister powitała też przedstawicieli Francji, która jest gościem honorowym targów.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski będą tematem targowych spotkań, premier książkowych, wystaw oraz specjalnie przygotowanego programu dla dzieci i młodzieży, który powstał we współpracy m.in. z Muzeum Niepodległości i Ośrodkiem KARTA.

Specjalnym gościem Warszawskich Targów Książki będzie turecki laureat literackiego Nobla z 2006 r. Orhan Pamuk. Przyjedzie też Fernando Aramburu, autor "Patrii", jednej z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii. Poza tym na targach gościć będą m.in. Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski, Tomas Venclova, Agata Tuszyńska, Józef Hen, Eustachy Rylski, Szczepan Twardoch, Artur Domosławski, Zygmunt Miłoszewski i prof. Jerzy Bralczyk.

Ze swymi czytelnikami spotkają się też m.in.: Krzysztof Varga, Marcin Wroński, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik, Natalia Fiedorczuk, Cezary Łazarewicz, Mariusz Czubaj, Janusz L. Wiśniewski i Adam Wajrak.

Na targach ogłoszone zostaną nominacje do nagród literackich takich jak Nike, GRYFIA oraz laureaci m.in.: Nagrody IKAR, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Bibliotekarz Roku i Mistrz Promocji Czytelnictwa, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną oraz 58. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

 

Źródło: /PAP, MKiDN/

 


powrót