Rząd powołał Pełnomocnika ds. Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022

05-08-2016

Fot. Danuta Matloch

Wicepremier Piotr Gliński wręczył  Radosławowi Domagalskiemu-Łabędzkiemu, Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Rozwoju pełnomocnictwo rządu dotyczące organizacji Międzynarodowej Wystawy Expo 2022. Polska zabiega, by ta impreza odbyła się w Łodzi. Kandydatura miasta została w czerwcu zgłoszona do Międzynarodowego Biura ds. Wystaw.

Organizacja wystawy to wielka szansa dla Łodzi i dla całego regionu. – O ile wiem, nie ma jeszcze oficjalnych zgłoszeń konkurentów, ale walka o tę imprezę będzie długa i trudna – powiedział Piotr Gliński. Decyzja Międzynarodowego Biura ds. Wystaw, gdzie zorganizowane zostanie Expo powinna zapaść pod koniec roku 2017, natomiast już w listopadzie br. polski rząd chce złożyć wszystkie wymagane dokumenty, szczegółowo przedstawiające naszą propozycję. Oficjalnie ma na to czas do połowy grudnia. Planowany przez nas termin wystawy to 15 czerwca - 15 września.

Radosław Domagalski-Łabędzki, łodzianin z urodzenia, zapewnił, że do zorganizowania wystawy jesteśmy doskonale przygotowani. – Mamy świetny projekt i znakomity zespół ludzi – mówił. Planowane koszty całości inwestycji i przygotowań są obecnie weryfikowane przez rząd, a wstępnie oceniono je na ok. 8 miliardów złotych.

– W tym zawarta jest jednak duża część i tak planowanych w Łodzi i regionie inwestycji, m.in. szalenie istotny dla miasta tunel między stacjami kolejowymi. Prawie 50 procent tych inwestycji ma być w przyszłości skomercjalizowana – poinformował wicepremier Gliński. Wystawa ma zostać zorganizowana w centrum miasta, a nie na obrzeżach Łodzi. - Obiecuję rewitalizację na "żywym organizmie" miasta - dodał.

 

Międzynarodowa Wystawa EXPO prezentuje dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów. Proponowana przez Polskę „Rewitalizacja miast” stanowi dziś globalne wyzwanie i warunek dalszego rozwoju aglomeracji na całym świecie.

Pełnomocnik rządu będzie inicjował i koordynował przygotowania do organizacji EXPO. Promocja kandydatury Łodzi już się zaczęła – praktycznie każdy wyjazd zagraniczny członków rządu jest wykorzystywany do lobbingu na rzecz jej poparcia.

Wicepremier Piotr Gliński zapewnił, że współpraca rządu i władz Łodzi, które także pracują nad promocją miasta – kandydata do organizacji Expo – układa się bardzo dobrze.powrót