Samanta Stuhr "Bez światła"

23-11-2010

Wideoinstalacja "Bez światła" Samanty Stuhr to praca dyplomowa zrealizowana w pracowni multimediów Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie. Prezentacja w CSW inauguruje wystawę "Coming Out. Najlepsze Dyplomy ASP 2010".

Praca składa się z dwóch pomieszczeń, bez światła. W pierwszym jest obraz, a w drugim dźwięk. Instalacja w pierwszym pomieszczeniu to dwa filmy wyświetlane na dwóch telewizorach zamontowanych na przeciwko siebie, bez dźwięku. W drugim pomieszczeniu jest sześć par słuchawek, w których słychać dźwięk z pierwszego pomieszczenia.

W instalacji "Bez światła" Samanta Stuhr wykorzystała fragmenty opowiadania Jhumpy Lahiri "Tymczasowa awaria" z książki "Tłumacz chorób" w przekładzie Marii Jaszczurowskiej oraz fragmenty "Alkestis" Eurypidesa w przekładzie Michała Walczaka (pochodzące ze spektaklu "(A)pollonia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego). Inspiracją do zrealizowania tego projektu były także wiersze Marcina Świetlickiego "Wiersz bez światła" i "Wyłącz mnie". W stanowiących część instalacji filmach wystąpili Magdalena Cielecka i Maciej Stuhr. Zdjęcia zrealizował Maciej Puczyński.

"Praca dyplomowa Samanty Stuhr zrealizowana w pracowni multimediów jest swoistym zaprzeczeniem nazwy tej pracowni - pisze w swojej recenzji prof. Wiktor Jędrzejec. - Autorka starannie separuje poszczególne media od siebie, rozdziela obraz i dźwięk nadając im samodzielne byty. Ten przewrotny zabieg wbrew pozorom akcentuje znaczenie wspomnianego już dźwięku i obrazu a właściwe akcentuje brak ich współistnienia, stwarzając dodatkowe pola dla interpretacji. (...) Słowo, obraz, dźwięk choć istnieją w tym dyplomie niezależnie, to dzięki naszej wyobraźni łączą się w bardzo przejmujący spektakl. To coś więcej niż dzieło plastyczne, to rodzaj krótkiego wydarzenia teatralnego."

Z kolei w ocenie dr Iwony Luby z Instytutu Historii Sztuki UW, wideoinstalacja "Bez światła" to

"prosta historia, rozmowa małżeństwa w ciemności wynikająca z przypadku - odłączenia wieczorem energii elektrycznej, która mogła przydarzyć się każdemu z nas. Owa tymczasowa awaria prądu skłania do zaskakującej szczerości, odsłania nieuświadomiony trwały rozpad pozornie udanego związku. Każdy z widzów mógłby znakomity tekst, zaczerpnięty przez artystkę z opowiadania Jhumpy Lahiri, zastąpić własnym: o życiu, o wypieranych z własnej świadomości relacjach z drugą osobą".

Prezentacja wideoinstalacji Samanty Stuhr w CSW inauguruje wystawę "Coming Out. Najlepsze Dyplomy ASP 2010", czyli pokaz prac najlepszych tegorocznych absolwentów, który będzie miał miejsce na Lotnisku Chopina (Terminal A, 25 listopada - 7 stycznia) oraz podczas Targów Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie (3-5 grudnia).

Promotor: prof. Wiktor Jędrzejec.
Kurator wystawy: Paweł Nocuń.
Kurator ze strony CSW: Stach Szabłowski.

Otwarcie: 22 listopada 2010, godz. 18:00.
Warszawa, CSW Zamek Ujazdowski, 22 listopada 2010 - 7 stycznia 2011powrót