Ścieżka Chopina. Od Mazurka do Nokturnu

11-08-2010

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza do twórczej interakcji z muzyką Fryderyka Chopina. Na Placu Konstytucji oraz w hali głównej radomskiego dworca PKP udostępnione zostaną mieszkańcom miasta, podróżnym, zainteresowanym sztuką i nie tylko, dwie multimedialne instalacje Grzegorza Rogali. Projekt potrwa do końca września.

„Ścieżka Chopina. Od mazurka do nokturnu” to przedsięwzięcie, które wpisuje się w obchody rocznicy dwusetnych urodzin Fryderyka Chopina. Na projekt składają się dwie interaktywne instalacje multimedialne umieszczone w dwóch różnych punktach w przestrzeni publicznej Radomia, na co dzień nie budzących skojarzeń z muzyką klasyczną. Realizacja „Klawiatura” (hala dworca PKP) będzie miała formę zainstalowanej na posadzce klawiatury fortepianu. Przechodząc przez nią przypadkowe osoby wzbudzać będą pojedyncze nuty jednego ze znanych, powszechnie rozpoznawalnych utworów Chopina. Druga instalacja –„Luneta”, umieszczona na Placu Konstytucji, to rodzaj miniobserwatorium ujawniające temu, kto przez nie patrzy, nieistniejącą, wirtualną strukturę miasta: między domami i na ich ścianach rozpięte będą fragmenty partytur utworów Chopina i ważne fakty z życiorysu kompozytora. W momencie, gdy którakolwiek partytura znajdzie się w centrum obrazu – tak długo jak tam pozostaje – z głośników rozbrzmiewać będzie odpowiadająca jej muzyka. Obie realizacje połączy tytułowa ścieżka w postaci namalowanych wzdłuż ulic Piłsudskiego i Traugutta nut i strzałek.

Grzegorz Rogala (ur. 1956) jest absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi. Zajmuje się filmem, fotografią, grafiką artystyczną i instalacją multimedialną Od 1988 prowadzi w Warszawie „Studio Rogala”, zajmujące się produkcją filmową. Zrealizował, bądź brał udział w realizacji, około 800 projektów filmowych i reklamowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. w konkursie „Grafika Warszawska”. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Polsce, Francji, Holandii i Nowej Zelandii.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Od 13 sierpnia do 30 września 2010
Otwarcie: 13 sierpnia (piątek), godz. 13.00, hala główna dworca PKP w Radomiu
 powrót