"Sobota" - wystawa Anny Okrasko

05-09-2011

Indywidualna wystawa Anny Okrasko, stypendystki szwajcarskiej Fundacji Vordemberge-Gildewart, obejmuje prace, które artystka zrealizowała podczas dwuletnich studiów magisterskich w Piet Zwart Institute w Rotterdamie.

Na pokaz składają się dwa fikcyjne dokumenty, instalacja oraz rzeźba. Prace Anny Okrasko stawiają pytanie o możliwości kształtowania przestrzeni miasta przez jego mieszkańców, w tym przez polskich imigrantów w Holandii.

"Artystka odwołuje się do przestrzeni miejskiej Rotterdamu nieprzypadkowo. W tym mieście studiowała i mieszka do dzisiaj, ale o wyborze zdecydował przede wszystkim sam charakter metropolii. To wielokulturowa aglomeracja posiadająca największy port w Europie, a co za tym idzie - będąca dużym centrum biznesowym. Prawie połowa jej mieszkańców nie pochodzi z Holandii (są to przybysze z Surinamu, Turcji, Maroka, Aruby, a także krajów Unii Europejskiej), a trzynaście procent populacji stanowią muzułmanie.

Realizacje Anny Okrasko tworzą portret miasta obserwowanego nie z punktu widzenia zakorzenionego obywatela, który w nim dorastał, wychowywał się, a osoby z zewnątrz, która staje się częścią innej kultury i odmiennego sposobu myślenia." (fragment tekstu Delfiny Piekarskiej "Sobotnie ceremonie w przestrzeni publicznej Rotterdamu. O holenderskich działaniach artystycznych Anny Okrasko" z katalogu wystawy)

Kurator: Delfina Piekarska.

Wernisaż: 6 września 2011, godz. 18:00.
Wystawa czynna do 30 października 2011.

Równolegle z wystawą Anny Okrasko w MOCAK-u prezentowana jest także wystawa Haliny Mrożek zatytułowana "Między rzeźbą a modą".

MOCAK
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków


powrót