Specjalny pokaz "Pejzażu zimowego" Pietera Brueghela Młodszego

07-07-2011

Specjalny pokaz "Pejzażu zimowego" Pietera Brueghela Młodszego
Wrocław,  15.06.2011 - 31.07.2011

We wrocławskim Muzeum Narodowym można przez kilka tygodni oglądać słynny obraz Pietera Brueghela Młodszego "Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki". Pokaz jest częścią wspólnego projektu muzeum i Teatru Ad Spectatores.

Obraz znajdujący się na co dzień w magazynie Muzeum Narodowego we Wrocławiu wyjątkowo jest prezentowany w Galerii sztuki śląskiej XIV-XVI wieku, wśród średniowiecznych eksponatów.

Na świecie istnieje 127 obrazów związanych z Pieterem Brueghelem Młodszym powtarzających motyw zimowego pejzażu z pułapką na ptaki. 45 z nich uznanych zostało za własnoręczne dzieła malarza.

Wrocławskie dzieło jest jednym z pierwszych powtórzeń prototypu znajdującego się w antwerpskim muzeum Mayer van den Bergh. Jak wykazała przeprowadzona w 2002 roku analiza dendrologiczna, wykonana w laboratorium w Liège, dąb, na którym obraz został namalowany pochodził z doliny Mozy w Belgii i został ścięty w 1586 roku.

Obecna prezentacja jest zapowiedzią stałej wystawy malarstwa europejskiego, której otwarcie ma nastąpić w MNWr w 2012 roku.

Obraz Pietera Brueghela Młodszego stał się także inspiracją dla Teatru Ad Spectatores, który przygotował z okazji wystawy aż dwa spektakle. Pierwsze przedstawienie nawiązuje bezpośrednio do dzieła niderlandzkiego malarza:

Premiera: 1, 2, 3 lipca 2011, godz. 21:30.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, hol.

"Będzie to godzinne działanie inscenizacyjne zawierające elementy żywego planu, żywej muzyki oraz elementów świetlnych, zainspirowanym treścią i legendą obrazu" - opowiada Maciej Masztalski, szef teatru.

Drugim spektaklem realizowanym z okazji ekspozycji obrazu Brueghela Młodszego jest:

Premiera: 17, 18, 19 czerwca 2011, godz. 20:00.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Sala Pompejańska.

W roku 1948 podczas Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu dochodzi do spotkania pracowników fizycznych Muzeum Narodowego z delegacją polskiego rządu. Obecny na sali gość specjalny kongresu, Pablo Picasso, otrzymuje od dygnitarzy słynny obraz oraz egzemplarz powieści Zofii Nałkowskiej. W tym samym czasie młody Stanisław Lem postanawia dokonać zuchwałej kradzieży obrazu. Zrobi to w asyście o sześć lat młodszego, uzdolnionego dziennikarza z Kolumbii.

Brawurowy rabunek postanawia udaremnić zdolna poetka dorabiająca w muzealnej szatni, pomagać jej będzie ambitny portier, którego marzeniem jest kariera w filmie. Co zrobi pracujący w ochronie Muzeum siedemnastoletni Michaił Gorbaczow i co go łączy z portierem? Czy Zofia Nałkowska zatańczy flamenco z miłości? Dlaczego Bierut próbował pobić Gomułkę? Czy Lem napisał "Sto lat samotności"? Czy Wisława Szymborska powstrzyma rabunek stulecia?

Reżyseria: Maciej Masztalski; scenografia i kostiumy: Ewa Beata Wodecka; muzyka na żywo: Michał Wilczyński, Paweł Ostrowski.

Obsada: Anita Balcerzak, Agata Skowrońska, Marcin Chabowski, Giorgi Kartvelishvili, Krzysztof Kuliński, Paweł Kutny, Marek Stembalski, Michał Wielewicki, Dominik Fraj.

Prezentacji obrazu i premierowym spektaklom towarzyszy katalog zawierający informacje na temat życia i twórczości Pietera Brueghela Młodszego, jego obrazu "Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki" oraz okresu, w którym owo dzieło powstało.

"Pejzaż" Pietera Brueghela Młodszego można oglądać od 15 czerwca do 31 lipca 2011.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław
tel. (+48 71) 343 88 30, 372 51 50, 372 51 53
fax (+48 71) 372 51 59powrót