Tadeusz Chmielewski pierwszym laureatem Orłów 2011. Otrzymał Nagrodę za Osiągnięcia Życia.

02-03-2011

Nazwisko laureata odczytał minister kultury Bogdan Zdrojewski, pod którego honorowym patronatem przebiega tegoroczna edycja Polskich Nagród Filmowych. Statuetka zostanie wręczona podczas ceremonii rozdania Orłów 2011, która odbędzie się 7 marca w Teatrze Polskim w Warszawie.

Tadeusz Chmielewskito reżyser, scenarzysta i producent. Urodził się w 1927 r. w Tomaszowie Mazowieckim. W 1954 r. ukończył wydział reżyserii PWSF w Łodzi. Debiutował komedią „Ewa chce spać”, uhonorowaną "Złotą Muszlą" i nagrodą za scenariusz na festiwalu w San Sebastian. Do jego najbardziej znanych filmów należą: „Gdzie jest generał”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Wiosna Panie sierżancie” i „Wierna rzeka”.  Od 1984 r. Tadeusz Chmielewski jest dyrektorem studia filmowego „Oko”. W 2008 otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie filmu, a w 2010 - Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt dokonań artystycznych.

Nagroda za Osiągnięcia Życia jest przyznawana od pierwszej edycji Orłów. Jej laureatami byli Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda, Stanisław Różewicz, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Hoffman, Witold Sobociński, Janusz Morgenstern, Jerzy Wójcik i Jerzy Stefan Stawiński.

                Podczas konferencji prasowej odbyło się też spotkanie z nominowanymi do tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych. Zostaną one przyznane w 16 kategoriach. Szczegóły na www.pnf.plpowrót