Tegoroczne nagrody im. Kapuścińskiego - przyznane

04-12-2015

Laureaci V edycji nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego / fot. Danuta Matloch

Wiceminister kultury Jacek Kurski w trakcie Gali Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego / fot. Danuta Matloch

Wiceminister kultury Jacek Kurski w trakcie Gali Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego / fot. Danuta Matloch

Laureaci V edycji nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego / fot. Danuta Matloch

Justyna Kopińska, Endy Gęsina-Torres, Dariusz Rosiak i Andrzej Bogacz zostali laureatami V edycji nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Uroczystość, której gościem był Podsekretarz Stanu w MKiDN Jacek Kurski odbyła się 3 grudnia br. w Łazienkach Królewskich.

Jestem tu po to, aby złożyć hołd pomysłowi, żeby uhonorowywać ten najszlachetniejszy gatunek literacki, jakim jest reportaż, który uważam za najbardziej prawdziwy, pierwotny i esencjonalny rodzaj dziennikarstwa - powiedział wiceminister Kurski podczas gali.

W kategorii tekstowej nagroda przypadła Justynie Kopińskiej za „Oddział chorych ze strachu” ("Gazeta Wyborcza", "Duży Format" 23.07.2015). To opowieść o oddziale dla młodzieży szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, gdzie dochodziło do zastraszania, poniżania, a nawet bicia pacjentów.

Nagrodę w kategorii wideo otrzymał Endy Gęsina-Torres za materiał „Uchodźcy. Ucieczka z piekła” (TVN, "Superwizjer, 15.09.2015). Autor pokonał wspólnie ze zdesperowanymi ludźmi, którzy chcą dostać się do Europy ponad 1000 kilometrów tzw. szlakiem bałkańskim, był świadkiem jak uchodźcy ukrywają się przed policją, strażą graniczną i mafią.

W kategorii dźwiękowej nagroda przypadła Dariuszowi Rosiakowi za „Raport z Kurdystanu” (Program III PR, 17.01. 2015). To jeden z odcinków stałego programu "Raport o stanie świata". Audycja była nadawana z Erbilu, stolicy irackiego Kurdystanu i dotyczyła stosunków między Kurdami a samozwańczym Państwem Islamskim.

Andrzeja Bogacza nagrodzono w kategorii fotograficznej za materiał zdjęciowy „Migranci w Budapeszcie” ("Rzeczpospolita", 2-4 września 2015).

Każdy z laureatów otrzymał 20 tys. zł. Alicja Kapuścińska, wdowa po patronie nagrody, pogratulowała laureatom i wręczyła im dodatkowe upominki - egzemplarze książki "To nie jest zawód dla cyników" Ryszarda Kapuścińskiego.

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych, a także fotografii. Polska Agencja Prasowa ustanowiła tę nagrodę pięć lat temu, aby promować wartości bliskie i agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.powrót