Transglasscolours

19-11-2010

25 listopada 2010 roku o godzinie 18.00 w BWA Wrocław- Galeria Sztuki Współczesnej odbędzie się wernisaż wystawy Transglasscolours Beaty Mak-Soboty. Wystawa potrwa do 31 grudnia 2010 roku.

Transglasscolours Beaty Mak– Soboty to wynik twórczej podróży w regiony dotychczas częściowo przez autorkę eksplorowane, to efekt zmagań i zdobytych doświadczeń przy łączeniu szkła z farbami.

Na prezentowanej w Galerii Szkła i Ceramiki wystawie artystka przełamuje tradycyjne pojmowanie materii, którą się posługuje na co dzień. Przy pomocy szkła postanawia stworzyć cykl ewidentnie odnoszący się do dwóch zupełnie innych dyscyplin- malarstwa i rzeźby.

Każdy pokazywany obiekt przechodził te samą, przemyślaną i zaplanowaną drogę. Jak pisze sama autorka: Na początku jest idea. Po niej następuje kilka szkiców. Te są punktem wyjścia dla pracy z gliną w trakcie której powstaje forma rzeźbiarska. To ona zawrze w sobie malarski akcent. W formie wykonanej z modelu rzeźbionego w glinie umieszczam malowane bryły szkła, które topiąc się w wysokiej temperaturze tworzą wewnętrzną płaszczyznę malarską czy też strukturę koloru. U celu tej drogi w szklanych, rzeźbiarskich formach uchwycony zostaje ślad narzędzia, malarski gest i emocje artystki.

Beata Mak- Sobota – ukończyła studia na kierunku projektowanie szkła w latach 1989 – 1994 dyplomem w pracowni prof. Henryka Wilkowskiego na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP, obecnie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W tym samym roku rozpoczęła pracę w macierzystej uczelni jako asystentka w pracowni prof. Jerzego Chodurskiego. W roku 2000 uzyskała kwalifikacje I-go stopnia i od tego czasu pracuje jako adiunkt. Na jej koncie znajdują się liczne wystawy tak w kraju, jak i zagranicą.

25 listopada 2010 r., godz. 18.00
BWA Wrocław- Galeria Sztuki Współczesnej
Galeria Szkła i Ceramiki
pl. Kościuszki 9/10, 50- 028 Wrocławpowrót