Trwa XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

12-10-2011

Oficjalną inauguracją rozpoczętego  8.października br. konkursu był występ ubiegłorocznej triumfatorki Agaty Szymczewskiej w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu.  23 października br. imprezę zakończy koncert nadzwyczajny Maxima Vengerova.

Do konkursu przystąpiło 47 artystów. Ich grę ocenia 13-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem Maxima Vengerova – pochodzącego z Rosji wirtuoza skrzypiec i altówki, dyrygenta i pedagoga, od 2005 r. profesora Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.

Zdobywca I nagrody otrzyma 30 tys. euro i złoty medal, II nagrody - 20 tys. euro i srebrny medal, III nagrody - 12 tys. euro i brązowy medal. Jury przyzna też trzy wyróżnienia po 5 tys. euro. Ponadto Maxim Vengerov wybierze osobę, której - w nagrodę - będzie udzielał lekcji.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego. Pierwszą laureatką konkursu była Francuzka Ginette Neveu. Nagrody konkursowe w następnych latach zdobywali późniejsi wybitni skrzypkowie, m.in. Rosjanie Dawid Ojstrach i Wadim Brodskij.

Partnerem współfinansującym konkurs jest MKiDN.powrót