Trzy dni z Chopinem - koncerty urodzinowe

27-02-2011

Cykl koncertów urodzinowych organizowany jest od 2002 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową i 2. Programem Polskiego Radia.

Celem cyklu jest uczczenie rocznicy urodzin Fryderyka Chopina - 1 marca, w dniu obchodzonym przez samego kompozytora, jego rodzinę i przyjaciół (pomimo, iż w metryce chrztu Fryderyka widnieje data urodzin 22 lutego). W ramach cyklu występują najwybitniejsi interpretatorzy dzieł kompozytora.

W 2011 roku mija 101. rocznica urodzin Chopina. W niedzielę, 27 lutego 2011 (godz. 18:00) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie z nadzwyczajnym recitalem chopinowskim wystąpi Janusz Olejniczak. Pianista zagra na fortepianie Erard z 1838 roku - będzie to pierwsza prezentacja tego historycznego instrumentu, zakupionego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w listopadzie 2010 roku.

1 marca w południe, w Żelazowej Woli odbędzie się recital w wykonaniu Kevina Kennera, który również zagra na nowo zakupionym, historycznym fortepianie. Koncert ten będzie transmitowany przez Polskie Radio.

Tego samego dnia, o godz. 19:30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie, wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego zagra laureat ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego - Daniił Trifonow. W jego wykonaniu zabrzmi "Koncert fortepianowy e-moll" op. 11 Fryderyka Chopina.

W programie tego koncertu znajdzie się także najnowsza kompozycja Krzysztofa Pendereckiego, która miała swoje prawykonanie na zakończenie obchodów Roku Chopinowskiego 2010, w styczniu 2011 roku - "Powiało na mnie morze snów... - pieśni zadumy i nostalgii" na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę. Orkiestrze pod dyrekcją kompozytora towarzyszyć będą soliści: Wioletta Chodowicz (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran) i Mariusz Godlewski (baryton) oraz Chór Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Henryka Wojnarowskiego.

Ponadto, 27 lutego w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, przez cały dzień odbywać się będą wydarzenia związane z rocznicą urodzin Chopina: w cyklu "Poranki chopinowskie" Białostocki Teatr Lalek zaprezentuje spektakl "Chopin-impresja", a Teatr Konsekwentny - "Mały Chopin". Maria Pomianowska i Zespół Polski wystąpią z programem "Chopin na 5 kontynentach". Polską premierę będzie miał monodram Salomé Broussky "Mademoiselle Il" - powstała na zamówienie Biblioteki Polskiej w Paryżu wariacja teatralna, w której przeplata się inspirowany korespondencją Chopina tekst i muzyka. Francuska premiera miała miejsce 19 października 2010 w Comédie-Française. W Warszawie wystąpi Andrzej Seweryn, a towarzyszyć mu będzie zespół Motion Trio. Dzień dopełni koncert jazzowy "Chopin Visions" w wykonaniu Marcin Grochowina Trio, a na fasadzie Teatru Wielkiego będzie można podziwiać pokaz laserowy do muzyki Chopina.

28 lutego, również w Salach Redutowych swoją polską premierę mieć będzie utwór Huquesa Dufourta "L'Essence intime des choses" na głos i fortepian, który powstał na zamówienie Biblioteki Polskiej w Paryżu (prawykonanie miało miejsce w Musée d'Orsay 27 listopada 2010). Utwór wykonają Nadine Denize (mezzosopran) oraz Maciej Pikulski (fortepian). Program "Chopin" zaprezentuje grupa Voice Factory, a Sekstet Włodzimierza Nahornego - "Chopin Genius Loci".

Tego dnia w sali im. Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Dokładny program obchodów 101. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina można znaleźć na stronie chopin2010.pl.powrót