Tytuły Dobroczyńcy Kultury Polskiej przyznane

26-11-2008

26 listopada 2008 w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia po raz pierwszy nagród laureatom konkursu Dobroczyńca Kultury Polskiej. Udział w gali wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski. Uroczystość uświetnił koncert Leszka Możdżera.

Konkurs Dobroczyńca Kultury Polskiej został ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z inicjatywy Zamku Królewskiego w Warszawie. Celem tego przedsięwzięcia jest uhonorowanie osób i instytucji wspierających wydarzenia kulturalne, organizowane zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i lokalnej. Dzięki takiemu wsparciu zostało zorganizowanych wiele ważnych imprez, spektakli, koncertów, wystaw i remontów konserwatorskich. Wyrazem uznania za udział w tych przedsięwzięciach jest przyznanie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tytułu Dobroczyńcy Kultury Polskiej oraz statuetki i dyplomu w trzech kategoriach: Sponsor, Ofiarodawca i Opiekun Medialny. Tytuł Dobroczyńcy Kultury Polskiej to najwyższe wyróżnienie przyznawane osobom i instytucjom wspierających działania w obszarze kultury.

Laureaci pierwszej edycji konkursu Dobroczyńca Kultury Polskiej:

Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. otrzymała tytuł Dobroczyńcy Kultury Polskiej w kategorii Sponsor za wsparcie finansowe Międzynarodowego Festiwalu „Era Nowe Horyzonty” we Wrocławiu oraz koncertu i płyty Agi Zaryan „Umiera piękno”, wydanej z okazji 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. PTC jest operatorem sieci telefonii komórkowej ERA, Tak Tak i Heyah oraz bezprzewodowego dostępu do Internetu.

PZU SA otrzymał tytuł Dobroczyńcy Kultury Polskiej w kategorii Sponsor za wspieranie Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Festiwalu Wyspiański 2007, Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera oraz Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Grupa PZU to lider na rynku ubezpieczeń i jedna z największych instytucji finansowych w Polsce.

Fundacja Bertelsmanna otrzymała tytuł Dobroczyńcy Kultury Polskiej w kategorii Ofiarodawca za stworzenie Mediateki - modelowej, multimedialnej biblioteki dla młodych czytelników we Wrocławiu. Fundacja powstała w 1977 roku i zgodnie z przesłaniem swojego założyciela Reinharda Mohna angażuje się na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

Fundacja Moniki i Janusza Palikotów otrzymała tytuł Dobroczyńcy Kultury Polskiej w kategorii Ofiarodawca za finansowe i rzeczowe wsparcie Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Fundacja została ustanowiona przez Janusza Palikota w 2004 roku, a jej głównym celem jest promocja kultury i sztuki oraz wspieranie działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, inicjatyw lokalnych i regionalnych w zakresie zachowania tożsamości kulturowej, budowy szkół, muzeów i bibliotek.powrót