Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

27-01-2013

„Rolą i zobowiązaniem współcześnie żyjących pozostaje kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które nie mają prawa się powtórzyć. Nie tylko przez wzgląd na ofiary Holokaustu, ale również w trosce o obecne i przyszłe pokolenia, dla których wiedza o przeszłości musi stanowić memento”- mówił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podczas uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia b. hitlerowskiego obozu Auschwitz. W obchodach, które odbyły się 27. stycznia br., uczestniczyli b. więźniowie, przewodniczący Dumy Państwowej Rosji Siergiej Naryszkin i ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, a także duchowni.

Fot. Paweł Sawicki Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia AuschwitzFot. Paweł Sawicki Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Paweł Sawicki Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia AuschwitzFot. Paweł Sawicki Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Fot. Bartosz Bartyzel Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia AuschwitzFot. Bartosz Bartyzel Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Fot. Bartosz Bartyzel Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia AuschwitzFot. Bartosz Bartyzel Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Tomasz Pielesz. PMA-B Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia AuschwitzTomasz Pielesz. PMA-B Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

 

Coroczna obecność 27. stycznia w Auschwitz ma służyć przede wszystkim uczczeniu pamięci ponad miliona osób pomordowanych w obozie. Pamiętamy o zagładzie Żydów, o cierpieniu i eksterminacji Polaków, Rosjan, Romów, Białorusinów, Ukraińców oraz obywateli niemal wszystkich państw Europy. Ich pamięć, ich los, to nasze najsmutniejsze dziedzictwo” – powiedział minister Bogdan Zdrojewski. Państwo polskie – jak podkreślił - podjęło zobowiązanie troski o pamięć o nazistowskich zbrodniach dokonanych w obozie Auschwitz-Birkenau. Fundacja Auschwitz-Birkenau utworzyła Fundusz Wieczysty, którego środki mają pozwolić na stałą realizację prac konserwatorskich w Miejscu Pamięci Auschwitz.

Częścią obchodów rocznicowych było otwarcie stałej rosyjskiej wystawy „Tragedia. Męstwo. Wyzwolenie”. Upamiętnia ona ofiary obozu pochodzące z dawnego ZSRR. Byli to przede wszystkim sowieccy jeńcy wojenni. Szacuje się, że do obozu trafiło ich co najmniej 15 tys., a przeżyło niespełna stu.

Minister Zdrojewski wyraził zadowolenie z przygotowania i otwarcia wystawy rosyjskiej. „Wieloletnia współpraca polsko-rosyjska kończy się sukcesem. Mam jednocześnie nadzieję, że nie będzie to współpraca jednorazowa, lecz stanie się ona symbolem oraz dobrym przykładem wspólnych wysiłków na rzecz zachowania pamięci i historycznej prawdy oraz wzajemnego zrozumienia” – zaznaczył.

„Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau jest najpotworniejszym ostrzeżeniem dla wszystkich przyszłych pokoleń” – mówił przewodniczący rosyjskiej Dumy Siergiej Naryszkin. Podkreślił, że nie wolno o tym zapominać i dlatego potrzebny jest wspólny wysiłek, by nikt nie był w stanie przywrócić nazizmu na świecie. Podziękował polskim kolegom i przyjaciołom za ich wysiłki w zachowaniu memoriału Auschwitz-Birkenau i ratowaniu prawdy historycznej.

Jako "najstraszliwsze miejsce w historii ludzkości" - określił w swoim wystąpieniu obóz Auschwitz ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner i wspomniał 1, 1 mln ofiar obozu, z których 90 proc. było Żydami. Mówił też o torturowanych i zamordowanych w Auschwitz ponad 100 tys. Polaków, sowieckich jeńców wojennych oraz więźniów innych narodowości. Wspomniał żołnierzy Armii Czerwonej, którzy wyzwolili obóz i uwolnili kilka tysięcy pozostałych w nim więźniów. „Dlatego tak haniebne i karygodne jest to, że istnieją osoby – w tym także przywódcy wielkich krajów – którzy negują Holokaust, nazywając go kłamstwem, kłamstwem o Auschwitz” - podkreślił Zvi Rav-Ner.

Jak mówił, dziś powinniśmy też pamiętać o dzielnych ludziach – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – którzy ryzykowali życiem własnym i swoich rodzin ratując Żydów. Polacy – podkreślił ambasador – to największa grupa Sprawiedliwych w Europie.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1, 1 mln ludzi.

Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. Wolności doczekało w Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i podobozie Monowitz około 7 tysięcy więźniów. W walkach zginęło 231 żołnierzy sowieckich.

W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.powrót