Uroczystości upamiętniające 78. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę

18-09-2017

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Fot. PAP/Radek Pietruszka

 

Obchody upamiętniające agresję sowiecką na Polskę rozpoczęły się 17 września mszą świętą w intencji ojczyzny na dziedzińcu Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Następnie złożono wieńce i zapalono znicze przy epitafiach osób pomordowanych w obozach NKWD. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, duchowieństwa i członkowie Federacji Rodzin Katyńskich.

Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska mówiła, że zbrodnia Katyńska do dziś stanowi przestrogę przed tym, do czego prowadzi nienawiść.Następna przestroga brzmi: strzeż się banału i patosu, by w nich nie zatracić prawdy. Bo za banałem idzie bezmyślność, a ona niesie zagrożenie dla prawdy" – mówiła podczas uroczystości Izabella Sariusz-Skąpska. Wyraziła też nadzieję, że miłość rodzin pomordowanych w Katyniu powstrzyma "głupotę, bezmyślność i patos".

Podczas homilii biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek wspominał polskie ofiary stalinowskich represji. Podkreślał jednocześnie, że trzeba kultywować pamięć o nich, ale i stawiać pytania o przyszłość, o to, co zrobić, by "przerwać spiralę nienawiści i zemsty".

„Ten nieprawdopodobny w dziejach akt rozbioru Europy, zniszczenia państw od Estonii aż po Morze Czarne (...) był nie tylko ciosem w plecy wszystkich, którzy odbudowywali po pierwszej wielkiej wojnie światowej ład społeczny i narodowy; którzy odbudowywali Europę tak, by mogła w pokoju leczyć rany straszliwego czasu 1914-1921, ale był znakiem nadejścia nowego czasu - czasu totalitaryzmu, czasu walki z Bogiem i człowiekiem" – tak o sowieckiej agresji na Polskę mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W jego ocenie, agresja ZSRR na Polskę oznaczała początek czasu walki z dotychczasowym ładem narodowym i ludzkim.

Obchody agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Pamięci Ofiar Agresji Sowieckiej zakończył Apel Pamięci przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

Dzień wcześniej, 16 września odbyły się obchody 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Podczas uroczystości, której zapewniono oprawę wojskową, odbyła się zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wieńce złożyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na zakończenie odmówiono modlitwę NSZ, odczytano apel pamięci, zabrzmiała salwa honorowa. Do uczestników uroczystości napisał  wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który podkreślił, że od rozkazu powołania NSZ rozpoczyna się piękna historia "patriotyzmu i poświęcenia, wiary i woli, wierności i niezłomności". "Historia, która przez ponad siedem długich dekad była zniekształcana, która miała zostać wymazana z naszych dziejów. Historia, która dopiero teraz otrzymuje należne jej miejsce w polskiej pamięci zbiorowej. To historia żołnierzy NSZ. Trud wojny wypełniali niewzruszenie, etos żołnierski był im drogowskazem, głęboka wiara zaś kompasem moralnym" – podkreślił wicepremier.

Uroczystości upamiętniające sowiecką agresję na Polskę zorganizował również Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. 17 września przy Skwerze H.C. Hoovera odbyło się performatywne czytanie relacji żołnierzy i cywilów ocalonych przez Armię Andersa. Zagrała Warszawska Orkiestra Sentymentalna, odbył się również koncert Pink Freud.

17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln osób. Liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana.

 

/Źródło: PAP, MKiDN/powrót