Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Uruchomienie strony internetowej WWW.NITROFILM.PL

08-04-2010

Uruchomienie strony internetowej www.nitrofilm.pl stanowi kolejny etap realizacji projektu "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie". Serwis jest pierwszym polskojęzycznym forum wymiany informacji na temat digitalizacji i rekonstrukcji archiwaliów filmowych. Docelowo będzie prezentował unikalne multimedialne dane o filmach objętych projektem. Celem serwisu jest edukacja w dziedzinie metod digitalizacji i rekonstrukcji archiwalnej taśmy filmowej oraz promocja i prezentacja kolekcji przedwojennych polskich filmów fabularnych, znajdujących się w zbiorach Filmoteki Narodowej.

Serwis zawiera szczegółowe, bogato ilustrowane informacje na temat  projektu:

 • W dziale AKTUALNOŚCI prezentujemy kolejne etapy prac, informujemy o poszerzaniu poszczególnych zakładek o nowe dane.
 • Istotnym elementem serwisu jest BAZA FILMÓW - kompletna baza danych  o 43 tytułach objętych projektem.

Na podstawie informacji źródłowych, przedwojennej prasy i kwerendy archiwalnej zespół filmografów ustala szczegółowe dane dotyczące każdego tytułu. Opisom towarzyszy audiowizualna galeria prezentująca fotosy filmowe, fotosy twórców filmowych, plakaty, repertuary filmowe, skany artykułów z prasy przedwojennej, w przyszłości również fragmenty zdigitalizowanych filmów. Podjęliśmy także pionierską próbę opracowania pełnych biogramów twórców filmów objętych projektem. Biogramom towarzyszyć będą kompletne filmografie zawierające, oprócz filmów fabularnych, także dokumentalne, krótkometrażowe oraz zagraniczne.

 • Serwis NITROFILM to pierwsze polskojęzyczne źródło informacji na temat technologii konserwacji, digitalizacji i rekonstrukcji filmów na taśmie nitro.  W zakładce REKONSTRUKCJA wytłumaczymy m. in.:
  • czym jest taśma nitro
  • na czym polega praca archiwisty-konserwatora filmów
  • dlaczego tak trudno zdefiniować pojęcia rekonstrukcja, restauracja, konserwacja
  • czym są nowoczesne narzędzia cyfrowej rekonstrukcji
  • jak wygląda proces technologiczny rekonstrukcji obrazu i dźwięku zapisanego na taśmie nitro: od wyjęcia taśmy z magazynu, poprzez jej identyfikację i określenie stanu zachowania, konserwację manualną oraz przygotowanie do skanowania, aż do digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej
 • NITROBLOG to otwarte forum wymiany informacji dla wszystkich, których fascynuje przedwojenne kino polskie. Będziemy dzielić się z internautami naszą wiedzą na temat rekonstrukcji filmów, zdobytą w trakcie pracy nad projektem. Tematem nitroblogu będą również filmy objęte projektem. Nieustannie czekamy na nowe informacje na temat filmów od hobbystów, rodzin twórców, wszystkich, dla których przedwojenne kino polskie stanowi interesujący temat do dyskusji.
 • Tekstom towarzyszyć będą materiały audiowizualne zrealizowane w trakcie prac nad projektem: unikalne ilustracje rodzajów zniszczeń taśmy nitro, zdjęcia sprzętu używanego do konserwacji manualnej, digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej, zdjęcia zrekonstruowanych klatek filmowych, fragmenty zdigitalizowanych  i zrekonstruowanych filmów.
 • Wkrótce zostanie uruchomiona także wersja anglojęzyczna strony.

Serwis uruchomiony w ramach projektu „KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

powrót

koniec głównej treści