Utracone - odzyskane. Aleksander Gierymski.

08-12-2016

Na zdjęciu: obraz fot.Galeria Kordegarda

 

 Od 14 grudnia 2016 r. do 8 stycznia 2017 r. odbywać się będzie ekspozycja prac Aleksandra Gierymskiego, w ramach której pokazane zostaną trzy dzieła: Żydówka z pomarańczami (1880-1881, olej/płótno), Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju (1882, olej/deska mahoniowa), oraz Chłopiec w słońcu (ok. 1895, olej/płótno). Prace wypożyczone zostaną z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ekspozycja „UTRACONE-ODZYSKANE: ALEKSANDER GIERYMSKI” odbędzie się w ramach cyklu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Galerii Kordegarda. Projekt ma na celu przybliżenie sukcesów misji poszukiwania i odzyskiwania dóbr kultury rozproszonych i utraconych podczas II wojny światowej w wyniku grabieży oraz zniszczeń.

Działania restytucyjne prowadzone są przez Wydział Strat Wojennych w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wyniku prac w ostatnich latach polskim zbiorom przywrócono wiele obiektów, wśród których znajdują się dzieła dawnych mistrzów i znamienitych polskich malarzy.

Pierwszym pokazywanym dziełem prezentowanym w ramach cyklu ekspozycji Utracone-Odzyskane w Galerii Kordegarda był obraz Francesco Lazzaro Guardiego pt. "Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów" (lata 70. XVIII w., olej), następnie prezentowano "Murzynkę" pędzla Anny Bilińskiej-Bohdanowicz (1884, olej/płótno).

mat./ Galeria Kordegardapowrót

Warto przeczytać