W Berlinie rusza 7. Biennale Sztuki Współczesnej

26-04-2012

Sztuka jako metoda uprawiania polityki i wpływania na rzeczywistość - to motyw przewodni 7. rozpoczynającego się  26. kwietnia br.  berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej. To jedno z największych wydarzeń artystycznych odbywających się cyklicznie w Niemczech. Kuratorem tegorocznej edycji imprezy jest polski artysta Artur Żmijewski.

"Koncepcja jest prosta: prezentujemy sztukę, która jest skuteczna i ma konsekwencje dla wspólnej rzeczywistości" – mówił Artur Żmijewski. Przygotowując Biennale Żmijewski i współkuratorka Joanna Warsza koncentrowali się na tym, jak artyści reagują na ważne wydarzenia polityczne i społeczne, np. rewolucje w krajach arabskich czy kryzys finansowy i gospodarczy. Zapowiedziom imprezy towarzyszyły liczne wypowiedzi ideowe, debaty i publikacje (m.in. książka "Forget Fear").

Swoje projekty realizuje w Berlinie kilkoro polskich artystów i artystek. Paweł Althamer w kościele św. Katarzyny w Berlin-Mitte przygotowuje "Draftsmen's Congress" ("Kongres Rysowników"). Jego uczestnicy będą debatować na tematy związane z bieżącą polityką, władzą, religią i kryzysem ekonomicznym, a jedynym narzędziem ich komunikacji będą rysunki, kolaże i szkice.

Łukasz Surowiec w ramach projektu "Berlin-Birkenau" wykopał kilkaset brzóz, które rosły nieopodal Auschwitz i przewiózł je do Berlina, gdzie jeszcze przed otwarciem Biennale zostały posadzone w różnych miejscach miasta. Ten artystyczny gest ma uruchamiać inne myślenie o miejscu pamięci: zamiast pomników ze stali i kamienia, mieszkańcy biorą pod opiekę żywe drzewa i to od nich zależy, czy one przetrwają, czy zaadaptują się w nowym środowisku.

W Berlinie odbędzie się także pierwszy Kongres Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, zainicjowanego przez izraelską artystkę Yael Bartanę. Działalność Ruchu była głównym tematem filmowej trylogii Bartany "... i zadziwi się Europa", pokazywanej w ubiegłym roku w polskim pawilonie na Biennale w Wenecji.

7. Berlin Biennale towarzyszą liczne projekty partnerskie (tzw. „Solidarity Actions”) organizowane w różnych miejscach niemieckiej stolicy, a także za granicą, m.in. w Polsce, w geście wspólnoty z koncepcją i programem tegorocznego biennale.

W ramach "Solidarity Actions" Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przygotowuje wystawę i projekt badawczo-edukacyjny "Nowa Sztuka Narodowa. Realizm narodowo-patriotyczny w Polsce XXI wieku", której otwarcie nastąpi 2. czerwca br. CSW Zamek Ujazdowski organizuje natomiast inscenizację historyczną "Battle of Berlin '45". Rekonstrukcja wydarzeń z ostatnich dni obrony stolicy Trzeciej Rzeszy w kwietniu i maju 1945 roku odbędzie się w przestrzeni publicznej Berlina (29 kwietnia br., godz. 14:00, Spreepark, Kiehnwerderallee 1-3) i Warszawy (13. maja br, godz.14:00, park przy CSW Zamek Ujazdowski).

28. kwietnia br., o godz. 20:00, wszyscy partnerzy "Solidarity Actions" spotkają się w KunstWerke, by dyskutować o tym, czy sztuka może odnieść realny skutek w rzeczywistości.

7. Berlin Biennale jest realizowane przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Potrwa od 27. kwietnia do 1. lipca br.

Szczegóły na stronie  www.berlinbiennale.depowrót