W Moskwie trwa 4. Festiwal Filmów Polskich "Wisła"

18-04-2011

Do 5 maja b.r. moskiewscy miłośnicy polskiego kina zobaczą ponad 60 filmów, w tym najlepsze produkcje 2010 roku. Festiwal odbywa się w kinie "Chudożestwiennyj" na Arbacie. To jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych kin w Moskwie. Część seansów zaplanowano w kameralnym kinie "Fakiel".

Do konkursu głównego przeglądu zakwalifikowano 13 dzieł. Oprócz "Wenecji" Jana Jakuba Kolskiego, którego pokaz otworzył imprezę, są to: "Rewers" Borysa Lankosza, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego, "Las" Piotra Dumały, "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali, "Chrzest" Marcina Wrony, "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec, "Prosta historia o miłości" Arkadiusza Jakubika, "Rysa" Michała Rosy, "Enen" Feliksa Falka, "Jestem twój" Mariusza Grzegorzka, "Wydalony" Adama Sikory oraz "Handlarz cudów" Jarosława Szozdy i Bolesława Pawicy. Filmy te walczą o statuetkę "Słonia", nagrodę renomowanej organizacji kinematograficznej - Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych w Rosji. W festiwalowym jury zasiadają m.in. znany dziennikarz filmowy, szef Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji Wiktor Matizen oraz historyk sztuki i krytyk filmowy Irina Rubanowa.

Poza obrazami konkursowymi moskiewscy widzowie zobaczą także retrospektywy filmów Andrzeja Wajdy (z okazji 85. rocznicy urodzin reżysera) i Krzysztofa Kieślowskiego (w związku z 15. rocznicą jego śmierci). Zaprezentowane zostaną również animacje ze Studia Se-Ma-For, debiuty ze Studia Munka oraz dokumenty z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Własne etiudy przedstawią także najzdolniejsi studenci i absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W ramach sekcji Polskie Motywy wyświetlony zostanie m.in. "Tlen" Iwana Wyrypajewa z Karoliną Gruszką w roli głównej. Przy okazji przeglądu odbywają się spotkania z polskimi twórcami, m.in. reżyserami Marcinem Wroną i Pawłem Salą oraz aktorem Robertem Więckiewiczem.

W tym roku Festiwal "Wisła" odbędzie się też w Jekaterynburgu i Niżnim Nowgorodzie. Jego odpowiednikiem jest Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik" w Polsce.
 powrót