Walery Gergiew - Zasłużony Kulturze

14-01-2011

Rosyjski dyrygent Walery Gergiew został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Medal jest nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie dziedzictwa narodowego.

Walery Gergiew

Walery Gergiew uhonorowany Medalem Gloria Artis

„To wyraz szacunku dla twórczości i działalności pedagogicznej wybitnego artysty”- powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski, wręczając medal Waleremu Gergiewowi. Minister podkreślił, że w ten sposób polska publiczność symbolicznie dziękuje człowiekowi, który realizuje hasło „Chwała Sztuce”.  W uroczystości, która odbyła się w siedzibie resortu, uczestniczyli m.in. kompozytor Krzysztof Penderecki i dyrektor naczelny Teatru Wielkiego Waldemar Dąbrowski.

Urodzony w 1953 roku w Moskwie Walery Gergiew jest dyrektorem artystycznym petersburskiego Teatru Maryjskiego. Melomani szczególnie cenią jego interpretacje oper kompozytorów rosyjskich, zwłaszcza Modesta Musorgskiego, Piotra Czajkowskiego oraz Siergieja Prokofiewa, a także muzyki francuskiej z repertuaru impresjonistycznego. Gościnnie dyryguje w największych salach operowych świata, m.in.  Metropolitan Opera w Nowym Jorku , Covent Garden w Londynie  i Teatro alla Scala w Mediolanie. 

Dziś wieczorem (piątek, 14. stycznia, godz. 20.00) Walery Gergiew w Filharmonii Narodowej pokieruje orkiestrą Sinfonia Varsovia. Koncert wieńczący obchody 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Z tej okazji nastąpi prawykonanie dzieła Krzysztofa Pendereckiego „Powiało na mnie morze snów ... Pieśni zadumy i nostalgii”.  To cykl utworów napisanych do wierszy poetów polskich, złożonych w hołdzie naszemu największemu kompozytorowi.  Wykonają je: Wioletta Chodowicz – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Mariusz Godlewski – baryton oraz chór pod kierownictwem Henryka Wojnarowskiego.powrót

Warto przeczytać