Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński pierwszym honorowym obywatelem Wiślicy

09-05-2019

na zdjęciu minister Glińskifot. Piotr Polak/PAP

na zdjęciu minister Glińskifot. Piotr Polak/PAP

na zdjęciu minister Glińskifot. Piotr Polak/PAP

na zdjęciu minister Glińskifot. Piotr Polak/PAP

na zdjęciu minister Glińskifot. Piotr Polak/PAP

na zdjęciu minister Glińskifot. Piotr Polak/PAP

na zdjęciu minister Glińskifot. Piotr Polak/PAP

na zdjęciu minister Glińskifot. Piotr Polak/PAP

na zdjęciu minister Glińskifot. Piotr Polak/PAP

 

- Chcę wyraźnie podkreślić, że tytuł honorowego obywatela Wiślicy przyjmuję jako wyraz Państwa uznania dla tego co robimy w resorcie kultury w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwo narodowego podczas uroczystej Sesji Rady Miasta, na której przyznano mu tytuł honorowego obywatelstwa Wiślicy. W podziękowaniu od mieszkańców miasta i gminy Wiślicy wicepremier Gliński otrzymał także symboliczne klucze do miasta oraz szablę kawaleryjską.

Profesor Piotr Gliński podkreślił w swoim wystąpieniu, że Wiślica jest wyjątkowym miejscem, zaklętym w przeszło tysiącletniej historii Europy, mimo to wciąż zachowuje unikalną lokalność.

- Wiślica jest europejska swoją wyjątkowością, wpisującą się w najnowsze pozytywne trendy cywilizacyjne. Warto o tym pamiętać projektując plany rozwojowe naszego miasteczka. Inni tego nie mają, dlatego musimy to doceniać – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość jest wyrazem tego, jak my jako Polacy troszczymy się o dziedzictwo kulturowe kraju, rozumiejąc jego znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości.

- Przyjmując ten tytuł, uważam go także za zobowiązanie do dalszej i solidnej pracy na rzecz polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Także jako zobowiązanie do promowania tego wszystkiego co jest związane z Wiślicą i jej historią. Chciałbym, aby Wiślica miała we mnie zawsze rzetelnego ambasadora walczącego o jej sprawy i wartości związane z naszym miastem i regionem świętokrzyskim - zaznaczył minister kultury Piotr Gliński.

 

Orzeł Beliniacki przekazany do Muzeum Narodowego w Kielcach

W obecności ministra kultury Piotra Glińskiego, Orzeł Beliniacki z czapki ułańskiej zaprojektowanej przez Zygmunta Rozwadowskiego dla kawalerii I Pułku Ułanów Legionów Polskich został przekazany przez prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice” Marcina Perza do Sanktuarium Józefa Piłsudskiego w kieleckim Muzeum. Wicepremier Piotr Gliński za zasługi dla kultury odznaczył Marcina Perza Brązowym Medalem Gloria Artis.

- Działalność takich instytucji jak Muzeum Narodowe w Kielcach jest szalenie szeroka, wieloaspektowa. Bez dbania o nasze dziedzictwo, nie ma dobrze funkcjonujących wspólnot politycznych - powiedział wicepremier Profesor Piotr Gliński podczas wizyty w kieleckim Muzeum.

Zwrócił się również do przedsiębiorców oraz osób z sektora biznesu, którzy chcieliby "zrobić coś dobrego" dla polskiej kultury, żeby zgłaszali się w tej sprawie do szefów tych instytucji. "Naprawdę można często, nawet za niewielkie pieniądze, bardzo fajne rzeczy zrobić, na które skarb państwa i naszych instytucji nie stać, bo działalność takiej instytucji jak Muzeum Narodowe jest szeroka i wieloaspektowa, tutaj potrzeb jest bardzo dużo i każdy może się przyczynić" – zaznaczył wicepremier Piotr Gliński.

Przekazany orzeł należał do Władysława Beliny-Prażmowskiego, co zostało potwierdzone na częściowo zachowanym dokumencie o treści: "orzełek z czapki legionowej rotmistrza kawalerii legionowej Władysława Beliny-Prażmowskiego Prezydenta Miasta Krakowa w 1929-1933 roku”. Dokument ten sygnowany jest pieczęcią Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski zaznaczył, że wręczony eksponat będzie jednym z ważniejszych w kolekcji. "Władysław Belina-Prażmowski to osoba związana z regionem. To wpisuje się w strategię rozwoju naszej kolekcji, ponieważ nie sięgamy w niej po najwybitniejsze dzieła, które niekoniecznie są związane z regionem, tylko my sięgamy po najwybitniejsze dzieła osób związanych z naszym terenem" – dodał Kotowski.

Następnie minister kultury Piotr Gliński w towarzystwie parlamentarzystów Krzysztofa Lipca i Andrzeja Bętkowskiego złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pałacu Biskupów Krakowskich.

 powrót