Wielki sukces polskiej kinematografii - Oskar dla filmu "Piotruś i wilk"

25-02-2008

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski z wielką radością przyjął wiadomość o Oskarze dla krótkometrażowego filmu animowanego "Piotruś i wilk".

Polskie kino jest niezwykle bogate - powiedział Bogdan Zdrojewski. Jego bogactwem są reżyserzy tej klasy co Andrzej Wajda, ale też aktorzy, operatorzy, scenarzyści, kompozytorzy i,  co potwierdziła  decyzja Akademii, również animatorzy. Wspaniały, co trzeba dodać, międzynarodowy  zespół osiągnął wielką rzecz. Gratulacje dla brytyjskich twórców, gratulacje dla polskiej ekipy i dla całego studia Se-Ma-For.  A cieszę się tym bardziej, ponieważ nagrodzone dzieło jest adresowane do najmłodszych odbiorców.

Bogdan Zdrojewski skomentował też to, że Oskara nie otrzymał "Katyń". Zdaniem ministra, decyzji Akademii Filmowej nie należy traktować w kategoriach porażki, ponieważ już sama nominacja była dla filmu ogromnym wyróżnieniem.

Mam wrażenie, że ten Oskar bardziej był potrzebny Hollywood niż reżyserowi. Trzeba pamiętać, że Andrzej Wajda został już uhonorowany Oskarem za całokształt twórczości - powiedział minister.  Andrzej Wajda  wygrał, bo jego film zobaczył świat. "Katyń" został pokazany w Berlinie. W marcu zobaczą go Rosjanie. I mimo, że jest to film bardzo polski, nigdzie nie jest przyjmowany obojętnie.powrót