Wiesław Hejno odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

17-03-2018

Na zdjęciu: Wiceminister Wanda Zwinogrodzkafot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: Wiceminister Wanda Zwinogrodzkafot. Danuta Matloch

 

- Ta wyjątkowa dziedzina sztuki może poszczycić się wspaniałą tradycją - napisał wicepremier prof. Piotr Gliński w liście do uczestników obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa w Warszawie, podczas których Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymał Wiesław Hejno. W sobotę 17 marca w Teatrze Lalka w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień z okazji zbliżającego się 21 marca Światowego Dnia Lalkarstwa. W uroczystości uczestniczyła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.  

„Ta wyjątkowa dziedzina sztuki może poszczycić się wspaniałą tradycją”

List wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego skierowany do uczestników obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa w Warszawie odczytała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

 

Wielce Szanowni Państwo,

organizowane co roku spotkania z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa są świętem podkreślającym rangę, a zarazem artystyczną odrębność teatru lalek. Ta wyjątkowa dziedzina sztuki może poszczycić się wspaniałą tradycją, na którą składają się rozmaite formy widowisk, powstające niemal we wszystkich zakątkach świata.

Polski teatr lalek również wniósł wiele do dziedzictwa tej formy artystycznej, czego najlepszym przykładem pozostaje tradycja szopki krakowskiej. Także i współcześnie możemy poszczycić się godnymi podziwu osiągnięciami.

To w naszym kraju odbywają się jedne z najważniejszych festiwali teatrów lalkowych. Polskie zespoły odznaczają się imponującą aktywnością i sukcesami na forum międzynarodowym, nie zaniedbując przy tym obowiązków wobec lokalnej, najmłodszej publiczności. Godna podziwu jest również jedność środowiska lalkarskiego, wyrażająca się także w dzisiejszej uroczystości.

Z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa życzę wszystkim twórcom teatru lalek, aby ze swojej pracy czerpali jak najwięcej satysfakcji, przynosząc pożytek nie tylko młodemu pokoleniu odbiorców, ale całej kulturze polskiej. Osobne gratulacje kieruję do nagrodzonych i wyróżnionych artystów, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozkwitu rodzimej sztuki lalkarskiej.

 

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Wiesława Hejny

Przedstawiciele MKiDN przekazali na ręce prezydenta Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy POLUNIMA Waldemara Wolańskiego Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla nieobecnego na uroczystości wieloletniego dyrektora Wrocławskiego Teatru Lalek, aktora i reżysera Wiesława Hejny.

„Teatr powstał z życia, i życie wypełnia teatr”

Z okazji święta światowego lalkarstwa POLUNIMA po raz pierwszy w historii zachęcił do napisania dorocznego orędzia właśnie Wiesława Hejnę.

- Tu jest życie, a to wokół, to jest teatr. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Tak możemy powiedzieć, parafrazując Kaliksta Bałandaszka - …bardzo przystojnego blondyna, znawcę sztuk plastycznych, postać – z dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza „Oni”, w rozmowie ze Spiką hrabiną Tremendosą" - napisał Hejno, którego przesłanie odczytał aktor Patryk Steczek.

- Teatr powstał z życia, i życie wypełnia teatr. Wzajemne parantele służą samodoskonaleniu. Teatr lalki istnieje od zawsze, bowiem u jego początku znajduje się przedmiot, rzecz, narzędzie – lalka. Ono to ułatwiło człowiekowi komunikację i przetrwanie. (...) W teatrze lalek, obok lalki – aktor, jej animator, rozważa zakamarki rzeczywistości - podkreślił w orędziu zasłużony lalkarz.

Nagrody i wyróżnienia

Dr Marzenna Wiśniewska w imieniu jury wręczyła doroczną nagrodę Polskiego Ośrodka POLUNIMA "dla najbardziej obiecującego aktora lalkarza młodego pokolenia". Wyróżnienie to za rok 2017 i nagrodę w wysokości 5 tys. zł otrzymał aktor Paweł Kuźma z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

Henryka Koszycka w imieniu Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP wręczyła dwie statuetki HENRYKA (w kształcie Arlekina) "za całokształt twórczości". Odebrali je reżyserzy Konrad Szachnowski i Waldemar Wolański.

Honorowe dyplomy "w roku stulecia Stowarzyszenia ZASP" przyznano m.in.: Dagmarze Sowie, Pawłowi Chomczykowi, Romanowi Holcowi, Jackowi Pietruskiemu i Tomaszowi Jaworskiemu.

 

Źródło: /PAP, MKiDN/powrót