Wizyta wicepremiera prof. Glińskiego w Łodzi

20-09-2017

fot. MKiDN

fot. MKiDN

fot. MKiDN

fot. MKiDN

fot. MKiDN

fot. MKiDN

fot. MKiDN

W Galerii Willa – siedzibie Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – wicepremier, minister kultury prof. Gliński spotkał się m.in. ze znanym malarzem Józefem Panfilem i zwiedził jego wystawę. Rozmawiał również z władzami placówki. Wizyta w Miejskiej Galerii Sztuki odbyła się 21 września. 

„Ulubiony łódzki malarz”

Wystawa Józefa Panfila, którą zwiedził prof. Gliński, to około 120 prac: obrazy malowane farbami olejnymi i akrylowymi na płótnach, płytach i tekturach oraz rysunki ołówkiem, kredką i węglem na papierze. Po obejrzeniu wystawy wicepremier wpisał się do pamiątkowej księgi, stwierdzając, że Józef Panfil to jego „ulubiony łódzki malarz”.

Patronat honorowy MKiDN

Józef Panfil dotychczas miał ponad 30 wystaw indywidualnych. Ekspozycja, którą można oglądać w Galerii Willa jest siódmą prezentacją jego dorobku w Łodzi, w tym drugą przygotowaną przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Wystawie towarzyszy album z reprodukcjami najbardziej reprezentacyjnych dzieł artysty, ze szczególnym naciskiem na prace dotychczas rzadko lub nigdy niepokazywane publicznie. Patronat honorowy nad wystawą „Józef Panfil. Malarstwo i rysunek z lat 1979-2017” objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wystawy.

 

Wizyta w teatrze, spotkanie z kombatantami i harcerzami

Wicepremier Piotr Gliński złożył także wizytę w Teatrze Muzycznym w Łodzi, spotkał się z kombatantami – więźniami katowni NKWD i UB oraz odwiedził siedzibę Łódzkiego Okręgu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Minister Kultury zadeklarował wsparcie dla rozwoju harcerstwa w Polsce oraz dla zmodernizowania rządowego programu wczesnego ostrzegania o klęskach żywiołowych.

– W obliczu zmian klimatycznych, jakie obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat, jest to konieczne – podkreślił wicepremier.

Przedstawiciele ZHR reprezentujący poszkodowaną w czasie kataklizmów drużynę, zgłosili, aby nowoczesny system monitorowania zagrożeń klimatycznych, nosił nazwę „Joanna” lub „Olga” – upamiętniającą harcerki, które zginęły podczas tragicznej w skutkach nawałnicy.

 

 

/Źródło: MGS w Łodzi, MKiDN/powrót