Wschód Kultury - w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku

06-06-2017

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

Koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i wystawy - m.in. te wydarzenia przygotowali organizatorzy festiwalu "Wschód Kultury". Imprezy w jego ramach odbywać się będą w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. „To szczególnie interesujący festiwal, ponieważ przedstawia różnorodność kulturową i wspólnotę w centralno-wschodniej Europie" - podkreślił podczas konferencji szef resortu kultury prof. Piotr Gliński.

Wicepremier Gliński przypomniał, że festiwal organizowany jest już po raz piąty.

"To właściwie trzy festiwale, odbywające się w trzech miastach. Nazwy tych imprez oddają nasze intencje - to Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie, festiwal Inne Brzmienia w Lublinie oraz Inny Wymiar w Białymstoku” - zauważył minister kultury i dziedzictwa narodowego.

„To szczególnie interesujący festiwal, ponieważ przedstawia różnorodność kulturową i wspólnotę w centralno-wschodniej Europie. Reprezentuje sobą racjonalne, cywilizowane podejście do międzykulturowości. Poprzez tego typu kontakty wzbogacamy się kulturowo, wymieniamy doświadczenia w zakresie kultury i sztuki, otwieramy się na treści, nie zawsze w Polsce znane, a będące ciekawe i cenne dla szerokiej publiczności" - zaznaczył prof. Gliński.

Jak dodał wicepremier, "każdy dialog tworzy coś nowego, od tego jest interakcja. Normy społeczne powstają poprzez interakcję. Każdy dialog, zwłaszcza otwarty i respektujący pewne założenia ogólne - ramy cywilizacyjne - jest czymś, co nas wzbogaca, rozwija kulturę, co jest po prostu interesujące".

"Funkcją tego typu festiwali jest walor poszerzania dostępu do kultury dla tych osób, które może nie interesowały się nią do tej pory, nie zauważyły, że coś wartościowego istnieje wokół nich. To okazja do tego, by poszerzały swoją wrażliwość kulturalną, by stawały się także uczestnikiem wydarzeń kulturalnych w przyszłości" – mówił minister kultury.

Na początek - Rzeszów

Cykl zostanie zainaugurowany w Rzeszowie 22 czerwca. Podczas Europejskiego Stadionu Kultury, do 25 czerwca, dla widowni zagrają m.in. Kamil Bednarek z ukraińskim zespołem DrymbaDaDzyga, zespół Lemon z udziałem gruzińskiej grupy Rustavi, Enej wraz z macedońskim Dzambo Augsevi, Monika Brodka z brytyjskim zespołem Unkle. Największą muzyczną gwiazdą imprezy będzie angielski zespół indie-rockowy The Kooks. Miasto odwiedzi 350 artystów z 9 krajów, którzy wezmą udział w 38 wydarzeniach: koncertach, wystawach, warsztatach, pokazach teatralnych i filmowych oraz spotkaniach z twórcami.

W lipcu - Lublin

Od 5 do 9 lipca w Lublinie odbywać się będzie Inne Brzmienia Art'n'Music Festival. Jednym z największych wydarzeń imprezy będzie koncert francuskiej grupy Nouvelle Vague, a także Juno Reactor - formacji, znanej jako twórcy muzyki do filmów z serii "Matrix". Do Lublina przyjadą również członkowie The Ukulele Orchestra of Great Britain i jedna z największych osobistości afro-beatu, Etiopczyk Mulatu Astatke.

Na zakończenie wakacji - Białystok

Ostatni akcent tegorocznego "Wschodu Kultury" odbędzie się w Białymstoku, gdzie od 31 sierpnia do 3 września trwać będzie festiwal "Inny Wymiar". Zaprezentowane zostaną "inne wymiary mody, muzyki, teatru, filmu i społeczności" - zapowiadają organizatorzy. Na terenie całego miasta odbędzie się 20 wydarzeń.

Współorganizatorem i operatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury.

Szczegółowe informacje dotyczące "Wschodu Kultury" dostępne są na stronie internetowej www.wschodkultury.eu

/źródło: PAP/powrót