Wyjątkowe widowisko na 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego

06-12-2017

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

Z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, we wtorek 5 grudnia br. w Teatrze Muzycznym w Łodzi odbył się koncert „Nienapisany pamiętnik”. Widowisko powstało na podstawie tekstów Piłsudskiego i ukazuje rolę, jaką odegrał w historii Polski i Europy. Gościem koncertu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i TVP3 Łódź był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

„Chcemy przekazać młodym ludziom to, co dla Polski ważne”

Przed wejściem na widownię minister kultury przyznał, iż cieszy się, że wśród widzów jest dużo młodzieży.

- Chcemy przekazać tym młodym ludziom to, co jest ważne dla Polski to, co było dla niej ważne w historii, przekazać tę wiedzę kolejnym pokoleniom, ale także zrobić to w postaci jak najlepszej formy artystycznej  - powiedział wicepremier Gliński. Dodał, że jego zdaniem takie wydarzenia, jak urodziny Marszałka należy traktować jako coś bardzo uroczystego i przyjemnego.

Widowisko przygotowane na podstawie tekstów Marszałka

Koncert "Nienapisany pamiętnik" powstało na podstawie tekstów Marszałka i ukazuje rolę, jaką odegrał w historii Polski i Europy. Scenariusz napisał Jacek Indelak. Reżyserami są Leszek Ciechoński i Piotr Zarębski. W widowisku wykorzystano fragmenty starych filmów dokumentalnych.

Na scenie wystąpili: zespół reprezentacyjny Wojska Polskiego, Stan Borys, Ewa Błaszczyk, Norbert Smoliński, Bartosz Kurowski i Lech Makowiecki. W roli marszałka wystąpił aktor Teatru Nowego w Łodzi – Dariusz Kowalski.

Organizatorem koncertu jest Narodowe Centrum Kultury i TVP3 Łódź. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Piłsudski – jedna z najważniejszych postaci w historii Polski

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Został pochowany na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożono w grobie matki na wileńskiej Rossie.

Piłsudski jest również związany z Łodzią, do której przyjechał jesienią 1899 roku. Wraz z żoną zamieszkał przy ul. Wschodniej. Tam też odbywał się druk "Robotnika". Kilka miesięcy później został aresztowany. Z więzienia w Łodzi trafił do więzienia w Warszawie.

W sierpniu 1919 roku łódzcy radni postanowili przyznać Piłsudskiemu mu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Oficjalna uroczystość nadania tego tytułu miała miejsce rok później w Belwederze.

 

Źródło: /MKIDN, PAP/powrót