Wystawa "Sobibór - Nieśmiertelny Dowód" otwarta w Berlinie

08-07-2015

Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Stephan Steinlein oglądają ekspozycję poświęconą historii byłego nazistowskiego obozu śmierci w Sobiborze
Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Stephan Steinlein. fot.: DDK/MKiDN

Ekspozycję poświęconą historii byłego nazistowskiego obozu śmierci w Sobiborze otworzyli w Berlinie Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Stephan Steinlein. Uroczystość w siedzibie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych odbyła się 7 lipca br.

Wystawa "Sobibór - Nieśmiertelny Dowód" koncentruje się na indywidualnych losach ofiar obozu, prezentując osobiste przedmioty i eksponaty wydobyte w pracach wykopaliskowych z ziem Sobiboru.

Została przygotowana we współpracy obu ministerstw z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie, Sekretarzem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Markiem Zającem przy wsparciu Państwowego Muzeum na Majdanku.

Przedstawia dotychczasowe rezultaty koordynowanego przez MKiDN polsko-izraelsko-holendersko-słowackiego projektu, który zmierza do utworzenia nowego Muzeum-Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Jego realizacja rozpocznie się wiosną 2016 r., a otwarcie placówki planowane jest na przełom lat 2017/2018.  Strona niemiecka zapewniła o finansowym wsparciu dla projektu w wysokości 1 miliona euro.

Wystawa w Berlinie będzie prezentowana do końca lipca br.powrót