Wystawa "Pronaszkowie. Przestrzenie teatru" w Teatrze Wielkim

12-12-2011

Wystawa ukazuje twórczość Andrzeja i Zbigniewa Pronaszków, reprezentantów awangardowej sztuki lat 20. i 30. XX wieku, słynnych scenografów i malarzy, twórców nowoczesnych rozwiązań w architekturze teatralnej.

Okazją do pokazania dorobku obu artystów w dziedzinie malarstwa i scenografii jest pięćdziesiąta rocznica śmierci Andrzeja Pronaszki, która upłynęła w styczniu 2011 roku. Był on jednym z najważniejszych scenografów dwudziestolecia międzywojennego, współtwórcą słynnych spektakli z nurtu polskiego teatru monumentalnego oraz autorem awangardowych rozwiązań w architekturze teatralnej.

Na wystawie w Muzeum Teatralnym można zobaczyć dużą grupę obrazów autorstwa obu braci, pochodzących z różnych okresów ich twórczości, m.in. fazę formistyczną reprezentują takie dzieła, jak: "Ucieczka do Egiptu" i "Portret żony" Andrzeja Pronaszki oraz "Portret architekta" Zbigniewa Pronaszki.

W części poświęconej dorobkowi scenograficznemu Pronaszków pokazywane są projekty Andrzeja i Zbigniewa, głównie z czasu ich działalności w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Warszawie ("Kniaź Patiomkin" Tadeusza Micińskiego, "Achilleis" Stanisława Wyspiańskiego) i w Teatrze Wielkim we Lwowie ("Dziady" Adama Mickiewicza). Uważa się, że spektakle te wyznaczyły początek nowoczesnej scenografii w Polsce. Na wystawie prezentowane są także makiety dekoracji i rekonstrukcja modelu Teatru Symultanicznego Andrzeja Pronaszki i Szymona Syrkusa.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz zbiorów prywatnych.

Otwarcie: 9 grudnia 2011, godz. 17:00.
Wystawa czynna do 31 stycznia 2012.

Muzeum Teatralne
Teatr Wielki - Opera Narodowa
pl. Teatralny 1
00-950 Warszawa
Tel: (+48 22) 692 02 00
Fax: (+48 22) 826 04 23


powrót