Wystawa "Masyw kolekcjonerski" w Bunkrze Sztuki

08-01-2009

Wystawa Roberta Kuśmirowskiego w Bunkrze Sztuki dotyczy fenomenu kolekcjonerstwa. W którym momencie zainteresowanie i profesjonalna wiedza o przedmiocie zamienia się w namiętność, a potem w obsesję? Czy kolekcja może całkowicie zawładnąć swoim właścicielem? Jako materiał artystyczny posłużą artyście przedmioty z kolekcji własnej oraz eksponaty ze zbiorów rodziny Sosenków – znanych krakowskich antykwariuszy.

Monumentalna realizacja Kuśmirowskiego, obejmująca dwa piętra galerii, będzie zwabiać gości galerii znajomym widokiem typowej muzealnej aranżacji z gablotami, poklasyfikowanymi eksponatami i czytelnymi regułami ekspozycji. Poruszając się zgodnie z kierunkiem zwiedzania, obeznany ze strategiami wystawienniczymi odbiorca coraz częściej jednak natrafiać będzie na różne „wirusy” atakujące tkankę kolekcji. Niezrozumiałe zestawienia eksponatów, przedmioty wyrzucone z bezpiecznego schronienia gablot, nadmierne nagromadzenie obiektów, narastający chaos. Po przejściu na piętro galerii, widz zostanie skonfrontowany z przestrzenią jeszcze bardziej absurdalną – rodzajem klaustrofobicznego muzealnego magazynu. Labirynt regałów, pudeł i skrzyń wypełnionych kolekcjonowanymi przedmiotami doprowadzi do „Kuśmirowskiej jaskini zbiorów”, gdzie sam artysta wystąpi w roli zbieracza pochłoniętego pracą nad swoją kolekcją, specjalnie stworzoną na wystawę.

Wystawa Roberta Kuśmirowskiego w Bunkrze Sztuki wpisuje się w cykl  jego wielkowymiarowych aranżacji z wykorzystaniem przestrzeni architektonicznej. Artysta kreuje z barokowym rozmachem  skomplikowane scenografie, w których trudno odróżnić atrapy od prawdziwych przedmiotów. Rekonstrukcje wykonane z pietyzmem przez Kuśmirowskiego sugestywnie przywołują poetykę wybranych przez niego miejsc i epok. Znakomity warsztat pozwala mu dowolnie manipulować rzeczywistością i – jak sam mówi – „propagować swoje kłamstewka i ukryte idee”.

Sztuka Roberta Kuśmirowskiego interpretowana jest w aspekcie pamięci, nostalgii, przemijalności. Sam artysta – pasjonat staroci i ich kolekcjoner – często podkreśla, że jego skrupulatne rekonstruowanie śladów przeszłości wynika z zachwytu nad pięknem starych przedmiotów, pełniących nawet najbanalniejsze funkcje.


Robert Kuśmirowski urodził się w 1973 roku w Łodzi. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom w pracowni rzeźby prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki). W roku akademickim 2002-2003 przebywał na stypendium w Pracowni Metalu i Modelowania na Uniwersytecie Rennes 2, Beaux-Arts Rennes. Jest performerem, autorem instalacji, obiektów, fotografii, rysunków. Laureat Paszportu POLITYKI (2005). Związany z Fundacją Galerii Foksal. Mieszka i pracuje w Lublinie.powrót