XI Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

15-08-2014

Spektakle dramatyczne, muzyczne, kabaretowe i monodramy zaplanowano podczas tegorocznego XI Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", którego centralna część odbędzie się od 23 do 31 sierpnia w Warszawie.

Na festiwal, którego pomysłodawczynią i szefową jest dyrektor generalna Fundacji Shalom Gołda Tencer, co roku zapraszani są polscy i zagraniczni artyści. W tym roku oprócz centralnej części warszawskiej, zaplanowano liczne wydarzenia kulturalne ją poprzedzające. Rozpoczną się już 8 sierpnia i będą miały miejsce w miejscowościach związanych z życiorysem Isaaca Bashevisa Singera: Biłgoraju (woj. lubelskie) oraz w leżących na Mazowszu Leoncinie i Radzyminie.

Jednym z głównych wydarzeń centralnej części festiwalu będzie polska premiera spektaklu "Robot Planet" izraelskiego twórcy Shmuela Shohata. To sztuka inspirowana opowiadaniami ze zbioru "Bajki robotów" Stanisława Lema. Bohater Ijon Tichy wysłany przez służby bezpieczeństwa i wywiadu Ziemi jako szpieg na Planetę Robotów odkrywa, że wewnątrz każdego robota znajduje się człowiek. Spektakl łączy grę aktorską z animacją kukiełek i efektami specjalnymi odwołującymi się do filmów science fiction z lat 50.

30 sierpnia zaprezentowany zostanie monodram "Tonight Lola Blau", nostalgiczna opowieść o miłości do sceny i życiowych wyborach żydowskich artystów w XX w., z elementami czarnego humoru. Wystąpi w nim znana rumuńska aktorka Maia Morgenstern, odtwórczyni roli Maryi "Pasji" Mela Gibsona. Na dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu wystawiony zostanie spektakl inspirowany malarstwem Marca Chagalla w reż. Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer "Bonjour Monsieur Chagall", od 35 lat znajdujący się w repertuarze Teatru Żydowskiego.

Następnego dnia widzowie "Warszawy Singera" obejrzą zrealizowaną przez związanego z Teatrem Żydowskim w Bukareszcie Andreia Munteanu sztukę "Bóg Zemsty" wg Szaloma Asza. Dzień później Wioleta Komar zaprezentuje monodram "Diva", za który nagrodzono ją tytułem najlepszej aktorki na festiwalu teatrów jednoosobowych "United Solo" w Nowym Jorku.

Wśród innych wydarzeń teatralnych festiwalu będzie m.in. tragikomedia "Ostatnia miłość" na podstawie tekstu Singera, z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera. Teatr NN z Lublina przedstawi spektakl "Opowieści zasłyszane". Zaprezentowane zostanie też przedstawienie poetycko-muzyczne "Opowieść o Zuzannie Ginczance", w reżyserii i z udziałem Ewy Dąbrowskiej.

30 sierpnia w Teatrze Żydowskim zostanie wystawiony spektakl "Midrasze i przypowieści" w reż. Pawła Paszty przybliżający fragmenty biblijnych, poetyckich opowiadań Jacoba G. Rosenberga. W ramach festiwalu będzie można również zobaczyć przedstawienie Marka Branda "Tuwim or not Tuwim" prezentujące teksty artystów z dwudziestolecia międzywojennego m.in. Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego i Jana Brzechwy. Teatr Teka wystąpi ze spektaklem "Jeszcze chcę powiedzieć" prezentującym piosenki z lat 20. i 30.

Zaplanowano także czytania utworów pisarzy izraelskich w wykonaniu znanych polskich aktorów. W cyklu "Mistrzowie czytają" wezmą udział Olgierd Łukaszewicz, Anna Polony i Włodzimierz Press. W programie czytań znalazły się też: "Po chińsku do Ciebie mówię" w reż. Pawła Paszty, "Wszystkie moje mamy" w wyk. Aliny Świdowskiej, "Mykwa" w reż. Karoliny Kirsz oraz "Kot Rabina" – czytanie komiksu Joann Sfar w reż. Jacka Papisa.

Atrakcje czekają też na młodszych widzów. 30 sierpnia odbędzie się spektakl familijny Teatru Żydowskiego w reż. Macieja i Adama Wojtyszków "O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary" oparty na tekstach I.B. Singera.

Główna część tegorocznego festiwalu, którego organizatorem jest Fundacja Shalom, odbędzie się między 23 do 31 sierpnia w Warszawie - w Teatrze Żydowskim i Austriackim Forum Kultury, w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej. (PAP)

serwis festiwalowypowrót