XI Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

02-07-2019

Foto: Bartosz Szustakowski

Foto: Bartosz Szustakowski

Foto: Bartosz Szustakowski

Foto: Bartosz Szustakowski

Foto: Bartosz Szustakowski

Foto: Bartosz Szustakowski

Foto: Bartosz Szustakowski

Foto: Bartosz Szustakowski

Foto: Bartosz Szustakowski

Foto: Bartosz Szustakowski

Foto: Bartosz Szustakowski

„To wspaniale, że na radziejowickiej scenie muzyka klasyczna spotyka się ze współczesną kameralistyką, a jazz przeplata z frazami wywodzącymi się z folkloru. W ten sposób symbolicznie spełniają się słowa Jerzego Waldorffa, iż z muzyką powinno być jak z życiem – i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie” – napisał w liście do uczestników Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. XI edycja muzycznego festiwalu, który rozpoczął się 28 czerwca, zakończy się 6 lipca. 

Radziejowicki festiwal ma długą tradycję. Pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku. Program koncertów jest zawsze dogłębnie przemyślany. Na tutejszej scenie pojawiają się uznane, niezwykłe osobowości muzyczne przyciągające rzesze słuchaczy. W tym roku motywem przewodnim jest twórczość Stanisława Moniuszki w związku z dwusetną rocznicą jego urodzin.

XI edycję Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach zainaugurowała kantata Dziady-Widma wystawiona przez Polską Operę Królewską w reżyserii Ryszarda Peryta. Moniuszko sięgnął do dramatu Adama Mickiewicza zainspirowany zarówno formą tekstu, jak i jego melodyką. Scena musiała tego dnia pomieścić wielu wykonawców – począwszy od orkiestry, po chór i aktorów. Wieszcz słowa Adam Mickiewicz i wieszcz-kompozytor Stanisław Moniuszko połączyli swe siły, by wyrazić istotę człowieczeństwa, odwołując się do ludowego obrzędu.

Koncert inauguracyjny poprzedziło wystąpienie Agnieszki Komar-Morawskiej, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, która odczytała list wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego skierowany do radziejowickiej publiczności. „Z radością adresuję te słowa do kontynuatorów dzieła Jerzego Waldorffa. Inauguracja XI edycji Festiwalu to symboliczny gest pamięci i początek prawdziwego święta muzyki skupionego w tym roku wokół spuścizny Stanisława Moniuszki” – napisał minister.

Przez ponad 20 lat tradycję radziejowickiego festiwalu tworzył Bogumił Mrówczyński, do którego słowa podziękowania skierowała obecna dyrektor Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach Ewa Wytrążek.  

Radziejowicka scena gościła także Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach pod dyrekcją Moniki Wolińskiej oraz znakomitego skrzypka Krzysztofa Jakowicza. W programie znalazła się uwertura koncertowa Morskie Oko op. 19 Zygmunta Noskowskiego, Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maksa Brucha oraz I  Symfonia B-dur Wiosenna op. 38 Roberta Schumanna. Publiczność owacyjnie przyjęła występ żywiołowego, ekspresyjnego prof. Krzysztofa Jakowicza.

W kolejnych dniach Radziejowice będą gościć kolejne osobowości muzyczne – pojawi się m.in. Janusz Olejniczak, Paulina Sokołowska, Roman Perucki,  Leszek Możdżer, Grażyna Auguścik, Maria Pomianowska, trio jazzowe Włodka Pawlika, Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, Mirosław Jacek Błaszczyk, Konstanty Andrzej Kulka a także Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa i Elbląska Orkiestra Kameralna. Finał festiwalu odbędzie się w sobotę, 6 lipca.

Program festiwalu dostępny na www.palacradziejowice.pl



powrót