XII Międzynarodowy Festiwal Zdarzenia im. Józefa Szajny

05-08-2011

Dwunasta edycja Festiwalu ZDARZENIA 2011 odbywać się będzie pod patronatem Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Formuła Festiwalu, od lat tworząca wspólną przestrzeń dla międzynarodowych działań kulturowych, polegających na realizacji projektów teatralnych, plastycznych, muzycznych, wymianie doświadczeń artystycznych i współpracy znanych i cenionych artystów z krajów europejskich z młodym pokoleniem twórców, daje podstawy do promowania Międzynarodowego Festiwalu ZDARZENIA w ramach Krajowego Programu Kultury Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Tegoroczne ZDARZENIA rozszerzają swój zasięg. Działania artystyczne będą miały miejsce nie tylko w Tczewie, ale także w Gdańsku. Tu organizatorzy Festiwalu, Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej POMOST, proponują widzom dwa spektakle w Teatrze Wybrzeże oraz widowisko na nabrzeżu Motławy. Będą to Białe małżeństwo Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Raua oraz projekt dyplomowy młodych artystów z uznanej szwajcarskiej Scuola Teatro Dimitri pokazane w Teatrze Wybrzeże jak również „Teatr na barce”, nawiązujący do działalności Polskiego Teatru Akademickiego, powstałego ze studentów uczelni artystycznych i Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jako „Teatr na Wiśle” działał, pod patronatem MKiS w 1947 roku. Na barce zobaczymy widowisko przygotowane w ramach międzynarodowych, interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych.

Do konkursu zakwalifikowanych zostało czternaście spektakli. Poza polskimi grupami z Białegostoku, Bytomia, Łodzi, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, swe artystyczne debiuty pokażą także młodzi artyści z Czech, Finlandii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii.

W sumie w ramach Festiwalu zobaczymy dwadzieścia osiem artystycznych wydarzeń prezentowanych zarówno w salach teatralnych, scenkach na poddaszach, klimatycznych przestrzeniach miejskich Tczewa, a także na Wiśle i nabrzeżu gdańskim.

Więcej informacji na: www.pomost.art.plpowrót